Az USA vesztésre áll a cyberháborúban
Új virtuális védelmi rendszerekkel igyekszik felvértezni magát és szövetségeseit a Pentagon és lőteret is épít a hackerek kiszűrésére, szakértők szerint az Obama-adminisztráció azonban körökkel a technológiai fejlődés mögött kullog – írja exkluzív jelentésében a Reuters. A brit hírügynökség tényfeltáró riportja szerint a 2008-ban elterjedt kémprogramocska, a valószínűleg orosz származású „agent.btz” még mindig vígan ott lubickol az amerikai Középső Parancsnokság hálózatán, de ennél is riasztóbb, hogy nincs védve az amerikai elektromos hálózat sem – annak ellenére, hogy 13 évvel ezelőtt Bill Clinton akkori elnök az egyik nemzeti prioritásként határozta meg az infrastruktúra védelmét a cybertámadások ellen.
Jellemző példa, hogy alig 12 hónappal azután, hogy az amerikai-izraeli közreműködésben készült Stuxnet vírus megfertőzte Irán urándúsító centrifugáit, szerte az interneten már elterjedtek a hasonmásai megírását taglaló útmutatók. Az amerikaik leginkább éppen attól félnek, ami a zsargonban a „nulladik napos támadás” nevet viseli, vagyis hogy a hackerek olyan réseken törnek be hálózatokra, amelyekről maguk a hálózatok építői sem tudnak. (Ilyen volt a Stuxnet is.) Ami a technológiákat illeti, sokkal jobban állunk, mint pár éve, de így sem tudjuk tartani a lépést az ellenfeleinkkel – mondja ezekről a félelmekről Jim Lewis, a Center for Strategic and International Studies szakértője.
A hackereknek egyébként nem kevés okuk van a büszkeségre: az elmúlt hónapokban sikerült betörniük az amerikai hadsereg fő beszállítója, a Lockheed Martin számítógépeibe, rendkívüli felkészültségről tanúskodó támadást indítottak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) rendszere ellen, és milliónyi felhasználói adatot szereztek meg a Sony-tól, a Goggle-től és a Citigrouptól is. Legtekintélyesebb áldozataikat azonban éppen legutóbb ejtették: feltörték a CIA és az amerikai szenátus rendszerét is. Hogy a kalózok mennyire kitartóak, azt ékesszólóan jelzi Keith Alexander, az amerikai hadsereg cyberparancsnokságának becslése: a tábornok közlése szerint csak a Pentagont óránként 250 ezer támadás éri. A tét ugyanis nem kicsi: a Pentagonnal szerződésben álló cégek évi 400 milliárd dollár értékben adnak el fegyvert vagy biztosítanak szolgáltatásokat az amerikai hadseregnek. Emiatt a védelmi minisztérium 2012-ben egy nagyszabású programot indít: 2012-re 130 millió dollárból elkészítik az Internet pontos mását. A Nemzeti Cyber Lőtér (National Cyber Range) művésznevű harcmezőn a támadások elhárítását és a hackervadászatot gyakorolják. (Ebben külön kihívást jelent majd a cloud computing – amikor a hacker nem is saját számítógépét, hanem az interneten lévő erőforrásokat használ a támadásra – elleni harc.)
De fejlődni ezután is lesz hova: a nagy ellenoffenzívát félig elkerülve a hackerek máris új frontot nyitottak, az okostelefonok és a táblagépek ugyanis tízezerszám adják az új lehetőségeket az egyre célzottabb támadásokra.