Az USA pár hónap türelmet kér Izraeltől

Amerikai illetékesek egyre valószínűbbnek tartják, hogy a zsidó állam csapást mér Iránra, de úgy vélik, előbb esélyt kell adni a nemzetközi szankcióknak.

Vasárnapra virradóra Izraelbe érkezett Tom Donilon, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, aki a többi közt Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel is egyeztet az iráni atomdossziéról. A vizit apropóján egy neve elhallgatását kérő amerikai illetékes úgy vélte a Háárec napilapnak nyilatkozva, hogy Washingtonban úgy látják, a zsidó állam hónapokon belül csapást mérhet iráni atomlétesítményekre.

Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnök Simon Peresz izraeli államfőnél. Washington időt kér a diplomáciai megoldásra
U.S. Chairman of the Joint Chiefs of Staff General Martin Dempsey (R) stands behind Israel's President Shimon Peres (2nd L) during their meeting at Peres' residence in Jerusalem January 20, 2012. Dempsey, on a flying visit to Israel to meet top officials, on Friday urged more cooperation between the allies, who share a concern over Iran's nuclear programme. REUTERS/Amir Cohen (JERUSALEM - Tags: POLITICS MILITARY)

Legalábbis erre engednek következtetni az elmúlt fél évben Izraelből érkező jelzések. – Úgy véljük, Izrael még mindig nem döntötte el, támad-e vagy sem, de világos számunkra, hogy komolyan fontolgatja ezt – fogalmazott az illetékes. Az Egyesült Államok azt várja közel-keleti szövetségesétől, hogy adjon előbb esélyt a nemzetközi szankcióknak, írja a Háárec. Teherán a napokban jelezte készségét a P5+1 formációt alkotó hat országgal (azaz az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával, valamint Németországgal) való tárgyalások felújítására. A hétvégén Ehud Barak izraeli védelmi miniszter Tokióban úgy fogalmazott, nincs egyelőre napirenden az Iránnal szembeni támadás. Barak "bénító és következményekkel bíró" szankciókat sürgetett. 

William Hague brit külügyminiszter a BBC egy vasárnapi műsorában figyelmeztetett: az Irán elleni izraeli támadás „nem lenne bölcs dolog", noha nem zárta ki ezt mint lehetőséget. Úgy vélte ugyanakkor, hogy amennyiben Irán atomhatalommá válna, az újabb hidegháborúhoz vezetne a Közel-Keleten. - Vagy megtámadnák őket és akkor háború lenne, vagy pedig hidegháború, amelynek során Iránt hosszú távon ezek a nagyon erős gazdasági szankciók sújtanák, és rájönnének, hogy térségük más országai is nukleáris fegyvereket fejlesztettek ki - idézte a londoni diplomácia irányítóját a The Guardian.

Mindeközben Izrael – válaszul a Gázai övezetből a napokban területére indított rakétatámadásra – légicsapást hajtott végre, amelyben több palesztin megsebesült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.