Az USA örülne, ha végre nyugalom lenne Libanonban

Az Egyesült Államok azt is támogatná, hogy új koalíciós kormány alakuljon, ha ezzel csillapítani tudnák a Viszam al-Haszan tábornok meggyilkolása utáni indulatokat.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője szerint a hatalmi vákuum nagy kockázattal járna az ország stabilitása szempontjából, írja a BBC. – Az instabilitás exportja Szíriából most nagyobb fenyegetést jelent, mint eddig bármikor –mondta Victoria Nuland, és hozzátette: támogatják egy olyan új kormány megalakítását, amelyre "szüksége van a libanoni embereknek." Maura Connelly amerikai nagykövet hamarosan libanoni politikusokkal találkozik majd, hogy megbeszéljék az új koalíció lehetséges összetételét.

Libanoni rendőrök és tüntető Bejrút egyik utcáján. Szíria exportálja a konfliktust
A protester gestures towards Lebanese policemen during clashes in Beirut October 21, 2012.Violence erupted in downtown Beirut on Sunday as protesters tried to storm the offices of Prime Minister Najib Mikati after the funeral of assassinated intelligence chief Brigadier General Wissam al-Hassan, whose death they blame on Syria. Security forces shot into the air and police fired tear gas to repulse the hundreds of protesters who overturned barriers and threw stones and steel rods, witnesses said. REUTERS/Mohamed Azakir (LEBANON - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden Libanonba látogatott, és tárgyalásokat folytatott az elnökkel és a kormányfővel. Ashton szintén megemlítette a hatalmi vákuummal járó kockázatot, de üdvözölte, hogy „nemzeti párbeszéden keresztül próbálják meg fenntartani a stabilitást.” – A terrorcselekményeket azért követik el, hogy reakciót provokáljanak ki, és feszültséget keltsenek – mondta Ashton.

A Szíriát élesen kritizáló, szunnita Viszam al-Haszan tábornok, a libanoni belbiztonsági erők hírszerzési főnöke pénteken vesztette életét egy pokolgépes merényletben. Az ellenzék szerint Szíria áll a támadás mögött, a robbantás és a tábornok temetése után Bejrút és Tripoli utcáin több halálos áldozatot követelő zavargások törtek ki. Miután a tüntetők megpróbálták megrohamozni a kormányfő irodáját, és Bejrútban utakat barikádoztak el, a hadsereget kivezényelték a főváros utcáira. A Libanonban nagy tiszteletnek örvendő hadsereg közelményben szólította fel a politikusokat, legyenek óvatosak, hogy mit mondanak híveiknek.

Szombaton Nadzsib Mikati kormányfő felajánlotta lemondását, Michel Szulejmán elnök viszont elutasította azt. Mikati Szíria-barát kormányát a síita Hezbollah fegyveres csoport is támogatja. Fuád al-Sziniora, a Nyugat által is támogatott Március 14. ellenzéki koalíció egyik prominens tagja kijelentette: „A libanoni emberek mától nem fogadják el, hogy tovább működjön az orgyilkosság kormánya.”

Héfőn több tucat tüntető táborozott le Mikati irodája előtt, hogy így bírják lemondásra. Kedden az ellenzéki képviselők bojkottálták a parlament ülését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.