Az USA lesz a G8-as elitklub házigazdája
A világ hét legfejlettebb gazdaságának vezetői az 1973-as olajválságot követően kezdtek rendszeresen találkozni, az első G7-et 1975-ben tartották meg. Az eredeti tagok az USA, Nagy-Britannia, Francia-, Német-, Olaszország, Japán és Kanada, hozzájuk 1997-ben csatlakozott Oroszország, és az Európai Bizottság elnöke is részt vesz minden csúcstalálkozón.
A G8-ak a világ GDP-jének 42 százalékát termelik meg; elnökeik minden évben egy csúcstalálkozón, informális keretek között vitatják meg a világgazdaság és a -politika legfontosabb kérdéseit, ám év közben a tagországok szakminiszterei is gyakran tanácskoznak. 2011-ben a franciaországi Deauville-ben az euróválság és az arab tavasz voltak a legfontosabb témák, de a történelemben először az internet is kiemelt helyet kapott a napirenden.
A csúcstalálkozó megrendezése és a témák kijelölése a mindenkori elnök feladata. A napirend általában a házigazda politikai céljait szokta tükrözni, ám a korábbi évek témáit folytatva 2012-ben valószínűleg fontos téma lesz az élelmiszerbiztonság, a klímaváltozás, a nemzetközi segélyezés és az arab világ is.