Az unió parlamentje elé kerülhet a szlovák állampolgársági törvény
A független Szlovákiát elsősorban az államalkotó nemzet érdekében alapítottuk – jelentette ki szerdán Robert Fico kormányfő. Úgy fogalmazott, hogy „az államalkotó nemzet hátrányára az itteni kisebbségiek saját gondjaikat helyezik előtérbe, mint ha szlovákok nem is élnének az országban”, és felhívta őket arra, hogy „hagyják abba a zsarolást”.
A közelmúltban befogadta az Európai Parlament petíciós bizottsága azt a beadványt, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy Szlovákia szembemegy a saját alkotmányával is, amikor azokat a felvidéki magyarokat, akik felvették a magyar állampolgárságot, megfosztja alapvető jogaiktól is – jelezte ezzel kapcsolatban Lomnici Zoltán volt főbíró, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke. Ő a szlovák állampolgárságától megfosztott Gubík Lászlóval közösen kérte az uniós parlamenttől, hogy tűzze napirendjére ezt az ügyet.
Lomnici hangsúlyozta, hogy nem politikai, hanem kifejezetten jogi kérdésről van szó, amikor a kettős állampolgárság kizárásáról rendelkező szlovák törvényt támadják. A pozsonyi alkotmány ugyanis kimondja, hogy szlovák állampolgárságától senkit nem lehet megfosztani, ha az érintett ezt kifejezetten nem kéri. A vitatott jogszabály szerint viszont aki más ország állampolgárává vált, szlovák állampolgárságát automatikusan – jogorvoslati lehetőség igénybevételének lehetősége nélkül – elveszíti.
A kettős állampolgárságot több uniós tagállam is kizárja – mondta Lomnici –, ezért a szlovák állampolgársági törvényt önmagában ezért nem lehetne kifogásolni. Azt azonban szerinte már igen, hogy az erről szóló jogszabály ellentétes a szlovák alaptörvénnyel, amelynek az alkotmánybírósági felülvizsgálata jelenleg is folyik.
A jogbiztonság súlyos sérelmét jelenti tehát, ha valamelyik uniós tagállamban egy, a nemzeti alkotmányban biztosított alapjogot semmibe vesznek – hangsúlyozta Lomnici. Ennek máris súlyos következményei vannak, hiszen aki felvette a magyar állampolgárságot, azt törölték a lakcímnyilvántartásból, s bevonták az érintettek személyi igazolványát és az útlevelét is, ugyanakkor határozott idejű tartózkodási engedélyt állítottak ki a számukra.
A petíciós bizottság döntése önmagában nem jelenti azt, hogy az Európai Parlament valóban napirendre tűzi a beadványt – jelezte Lomnici. Ehhez a képviselők többségének támogatására van szükség, de úgy tudja, hogy a néppárti és a szocialista frakció is kész megvizsgálni ezt a kérdést.
Arra a felvetésünkre, hogy mit vár az uniós képviselőktől, Lomnici elmondta: felszólíthatják Szlovákiát arra, hogy várja meg a kettős állampolgárságról szóló törvény alkotmánybírósági felülvizsgálatát, és addig a konkrét ügyekben tartózkodjék minden intézkedéstől. Maga azt sem tartja kizártnak, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást kezdeményez, és abban az esetben az Európai Unió Bírósága mondhatná ki a végső szót.
Az MSZP a napokban közölte, hogy támogatja a szlovák állampolgárságától megfosztott Gubík László és Lomnici Zoltán közös beadványát, amellyel az Európai Unió alapjogi chartája alapján az Európai Parlament petíciós bizottságához fordult. A szocialisták szerint elsősorban az kifogásolható, hogy az Európai Unió egyik tagállamában az állampolgárok nem bízhatnak saját államuk alkotmányának rendelkezésében, hiszen Szlovákia olyan törvény alapján fosztja meg jogaiktól állampolgárait, amely ellenkezik saját alkotmányával.
Nem fogadható el az a mód sem – figyelmeztetnek – , ahogyan levélben, fellebbezéssel és bírósági keresettel nem támadható dokumentumban értesítették az érintetteket az állampolgárság elvesztéséről, hiszen ilyen döntés, hiszen egy ilyen határozat ellen hatékony jogorvoslati lehetőséget kellene biztosítani.