Az új Líbia sem adja ki a lockerbie-i merénylőt
A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) igazságügy-minisztere vasárnap közölte, hogy az észak-afrikai ország új vezetése sem adja ki a Lockerbie-merénylet egyetlen elítéltjét. Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahi, a líbiai titkosszolgálat ügynökeként részese volt annak a merényletnek, amelynek során a PanAm amerikai légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel felrobbantották a skóciai Lockerbie felett; a merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas.
Megrahit 2001-ben egy skót bíróság életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte. A férfit azonban 2009-ben szabadon engedték, mert prosztatarákot diagnosztizáltak nála, és az orvosok legfeljebb még három hónapot jósoltak neki. Megrahi azonban ma is él, de a CNN amerikai hírtelevízió friss értesülése szerint tripoli villájában kómában fekszik, családja telefonvonal híján nem tud orvost hívni hozzá. A halál kapujában van - így a CNN riportja, amely szerint Megrahi már csak az oxigénmaszk nak és az intravénás táplálásnak köszönheti, hogy élet. A lockerbie-i merénylőt két éve nemzeti hősként fogadták Moammer Kadhafi Líbiájában.
Időközben Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is - a merényletben 189 amerikai halt meg - felvetődött, hogy a skót bíróság döntése elhibázott volt, és mégiscsak kérni kellene Megrahi kiadatását. Ezek a hangok felerősödtek azután, hogy Kadhafi megbukott a februárban kezdődött forradalomban.
Mohammed al-Alagi, az NTC igazságügy-minisztere elutasította az esetleges kiadatással kapcsolatos felvetéseket. A „jog ABC-je is azt mondja”, hogy ha Megrahit egyszer már elítélték, nincs szükség arra, hogy másodszor is ítélkezzenek felette - indokolta álláspontot a politikus, hozzáfűzve, a hatalom új birtokosai egyetlen líbiai állampolgárt sem fognak kiadni a Nyugatnak. „Számomra ez lesz a fokmérője, mennyire vehető komolyan az Egyesült Államok és a Nyugat számára a felkelők kormánya” - mondta azonban Megrahi kiadatásáról John Bolton volt amerikai ENSZ-nagykövet, aki szerint Lockerbie merénylőjét régen halálra kellett volna ítélni. „Tíz évet ült börtönben. Számolják csak ki. Két hetet minden áldozatáért. Ez közel sem elég” - hangoztatta az amerikai politikus. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is az NTC-t ismeri el Líbia legitim kormányzó hatalmaként.