Az RMDSZ konszenzust vár a Fidesztől
Az RMDSZ-elnök azt reméli, hogy a közeljövőben erre is alkalom nyílik, s hogy a nagyarányú Fidesz-győzelem nyomán a magyarországi politikai pártok között is kialakulhat végre a határon túli magyarság kérdéseiben a remélt konszenzus.
Bukarestben azonban úgy látják, hogy a kapcsolatfelvétel elmaradása mögött valójában az áll, hogy mivel az elmúlt években az RMDSZ szoros kapcsolatot ápolt a budapesti baloldali hatalommal az „Orbán-tőzsdén" a szövetség árfolyama zuhanni látszik. Csütörtökön a Romania Libera napilap cikkezett arról, hogy a Fidesz jelezte: a romániai magyarság képviselői közül hangsúlyosan a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) révén kíván kapcsolatot tartani. A fideszes vezetők már februárban világosan kimondták, hogy az erdélyi magyar programokra szánt anyaországi támogatásokat is a volt püspökön keresztül akarják eljuttatni a kedvezményezettekhez. Ezután Tőkés be is jegyeztette a bíróságon az EMNT-t, amely az elmúlt években csak nevében létezett, jogilag azonban nem. A bejegyzés után Tőkés szervezete hivatalosan fogadhat folyószámláira külföldi támogatásokat is.
A Romania Libera olvasatában a Fidesz a Tőkés nevével fémjelzett, illetve az EP-képviselő által pártolt szervezeteket fogja majd támogatni, az RMDSZ-hez közelálló szervezetek kárára. Bizonyítékként a bukaresti lap megemlítette, hogy a Fidesz-kabinetben helyt remélő három erdélyi származású politikus (Gál Kinga, Martonyi János és Szőcs Géza) a Tőkés-oldalhoz közel álló személyek. A román újság szerint az igazi tét, hogy ki kezeli majd a magyar költségvetésből Erdélybe juttatott támogatásokat, amelyeknek az elosztását mindeddig az RMDSZ ellenőrizte.
Markó Béla ezzel szemben derűlátó. A politikus emlékeztetett arra, hogy Tőkés László az RMDSZ színeiben politizál Brüsszelben, és hogy az RMDSZ és az EMNT között a magyar összefogás tekintetében érvényes szerződés létezik, a szövetség pedig folytatni kívánja az együttműködést. A két szervezet egyébként időről időre egyeztet egymással az általuk paritásos alapon létrehozott Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) keretében.
A bukaresti lap nem elemezte: hogyan is nézne ki Budapest politikája, ha az írás által valószínűsített Fidesz-magatartás érvényesülne, s a magyar kormány mellőzné a román parlamentben képviselettel rendelkező, a román kormánykoalícióban partner és Bukarestben miniszterelnök-helyettesi szintig képviselt romániai magyar érdekvédelmi szervezetet.