Az RMDSZ csak hab lehet a tortán?

Valószínűleg a Nemzeti Liberális Párt (NLP) - és nem az RMDSZ - döntheti el, hogy ki kerüljön kormányra Romániában a november 30-i választások nyomán, mert ez az alakulat lesz a mérleg nyelve.

A Nemzeti Liberális Párt (NLP) döntheti el, hogy ki kerüljön kormányra Romániában a november 30-i választások nyomán, mert nagy valószínűséggel ez az alakulat lesz a mérleg nyelve. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hab lehet a tortán, vagy még az sem - jelentette ki a Népszabadságnak adott interjújában Bányai Péter kolozsvári politikai elemző.

Egy szociáldemokrata választási plakát Bukarest belvárosában
Egy szociáldemokrata választási plakát Bukarest belvárosában

A romániai belpolitikai élet ismert megfigyelője szerint a mostani a legkevésbé izgalmas romániai parlamenti választásnak ígérkezik. A kilencvenes években a szembenálló táborok között még lényeges különbségek voltak. Ma már azonban nem lehet nacionalista és nem nacionalista, a demokrácia és a diktatúra híve, Nyugat-barát és nem Nyugat-barát csoportokról beszélni. Egyetlen párt sem Európa-ellenes, még a szélsőségesek sem állítják ezt nyíltan. Románia általános irányvonala tekintetében tehát nincs nagy tétje a vasárnapi parlamenti választásoknak.

Az utóbbi négy évben Traian Basescu elnök és pártja, a Demokrata-Liberális Párt (D-LP) számos bírálatra adott okot. De közben kiderült, hogy az elnöknek - bár irányítja a titkosszolgálatokat és az ügyészséget - nincs akkora hatalma, hogy ténylegesen és látványosan ártani tudjon - állította Bányai.

Kifejtette, hogy Basescu az elmúlt években számtalanszor azt sugalmazta: majd ő megállapítja, "ki a korrupt, ki a nemzet ellensége", és azokat "el kellene intézni". De nem történt semmi. Kiderült, hogy Basescu sok mindenre képes, sok tekintetben emlékeztet a Kacsinszkij-testvérekre, s ha akkora hatalma lenne, mint Orbán Viktornak volt annak idején Magyarországon, az tényleg rossz lenne Romániának. Szerencsére, neki nincs akkora hatalma.

Bányai szerint, ha nem egy ideálhoz viszonyítunk, hanem a régió más országaihoz, például Magyarországhoz, bárki beláthatja: Romániában gazdasági szempontból a dolgok jól haladnak. Persze, a világválságot Románia is meg fogja fizetni, de a politika szemmel láthatóan kevesebbet tudott rontani a gazdasági helyzeten, mint képzeltük. Hogy ennek mi az oka? Talán jobban működött a kormány, avagy a gazdaság talán önálló erejéből adta az eredményeket, viszonylag  függetlenítette magát a politikumtól?

Az elemző emlékeztetett: nagyjából jó irányban mentek a dolgok Adrian Nastase kormánya idején is, 2001 és 2004 között, bár erre sokan később jöttek rá, de az elmúlt négy évben nemkülönben. A korrupció tetten érhető, de az nem az ország vagyona jelentős részének eltulajdonítását célozta, hanem meglehetősen kisstílű, balkáni keretek között mozgott. Hiteles vádakat azonban kevés személlyel szemben fogalmaztak meg, illetve amit mégis megfogalmaztak, bírósági tárgyalásokra bizonyítékok híján nem került sor.

Bányai Péter úgy látja, értelmetlen arról beszélni, hogy  melyik nagy párt győz majd a választásokon, a felmérések ugyanis azt mutatják, hogy a Szociáldemokrata Párt (SZDP) és a D-LP, tehát mindkét szembenálló nagy párt 34-36 százalékra áll, 1-2 százalékos eltéréssel, ami hibaküszöbön belül van. - Öt százaléknál nagyobb különbség ehhez képest nem valószínű, így egyik nagy párt sem alakíthat majd egyedül kormányt. Kérdés, képes lesz-e Basescu beváltani fenyegetését, hogy ne nevezze ki a győztes párt jelöltjét kormányfőnek, amennyiben az nem kedvére való?

Ha az SZDP győz, szinte bizonyos, hogy a 16-18 százalékra álló NLP-vel alakít majd kormányt, együtt elérhetik a 60 százalékot a parlamentben, ami többé-kevésbé a mai kurzus folytatását jelentheti - vélekedett az elemző. Rámutatott: kérdés, hogy az RMDSZ milyen eredményt ér el, ha ugyanis nem lesz súlya, negligálni fogják. Mircea Geoana SZDP-elnök amúgy is neheztel az RMDSZ-re, a szövetség 2004-es pálfordulása okán. Ha mégis beviszik a magyarokat a kormányba, az inkább a liberálisok javaslatára történik majd, de csak akkor, ha erre a kormánynak szüksége lesz - hangsúlyozta Bányai.

- Ha a D-LP győz, rosszabb helyzet alakulhat ki. Nemigen lehet elképzelni, hogy az NLP-vel képesek lennének kormányt alakítani. Nevetséges is lenne, hogy azok alakítsanak kormányt, akik az elmúlt négy évben végig egymás ellenségeként politizáltak. De ez sem száz százalékosan elképzelhetetlen. Ebben az esetben is megvan azonban a D-LP és az NLP többségnek a mintegy 60 százaléka - mondta.

Bányai magyar szemszögből egyetlen esélyt lát. Ha az RMDSZ megfelelő súlyú képviseletet juttat be a törvényhozásba, és a román pártok kedvező arányokat érnek el, a magyar szervezet megőrizheti befolyását, hiszen a szövetség Bukarestben megbízható partner hírében áll. Az azonban nem tartja valószínűnek, hogy az RMDSZ ezúttal a mérleg nyelve legyen.

- Végeredményben a liberálisok kezében van a döntés: hogy az SZDP-vel vagy pedig a D-LP-vel alkotnak többséget. Ha bármelyik konstrukcióhoz biztonsági elemként beveszik az RMDSZ-t is, az már csak hab a tortán, és jó hír a magyarságnak, mert ismét lesz Bukarestben befolyása - szögezte le a kolozsvári politikai elemző.
   
(KOLOZSVÁR)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.