Az RMDSZ-t kezdik idegesíteni a magyarországi politikusok
A Népszabadságnak nyilatkozó Borbély László Vona Gábor Jobbik-elnök nagy felháborodást kiváltó „felelőtlen nyilatkozatából” arra következtet, hogy „semmi jóra nem számíthatunk” a 2014-es magyarországi választásokig hátralévő kampányidőszakban.
Mint arról beszámoltunk, Romániában valóságos reakcióáradatot váltott ki Vona Gábor szombati kijelentése, miszerint ha „a magyar érdek csak konfliktus vállalásával képviselhető, akkor a konfliktust is vállalni kell” Romániával. Lapunk kérdésére válaszolva Borbély László figyelmeztetett: az ehhez hasonló „felelőtlen” állásfoglalásokra a román politikusok „komolytalan, de veszélyes” kezdeményezésekkel válaszolhatnak.
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti képviselője, Bogdan Diaconu máris felvetette egy olyan törvény elfogadását, amelynek alapján a külföldiek románellenes kijelentéseit azonnali nemkívánatossá nyilvánításukkal büntetné, és amely betiltana minden olyan megnyilvánulást, tábort, konferenciát, tüntetést is, amely „közvetlenül vagy követve érinti a román alkotmány első cikkelyét”. A hivatkozott cikkely egységes és oszthatatlan nemzetállamként határozza meg Romániát. A javasolt jogszabály alapján gyakorlatilag bármilyen magyar rendezvény cenzúrázható lenne, de törvénytelenné nyilváníthatnák például az autonómiát célkitűzésként magába foglaló RMDSZ-programot.
Ugyancsak a napokban előkerült az említett képviselő egy korábbi kezdeményezése, amely megtiltaná a romániai pártokhoz köthető civil szervezetek külföldről történő finanszírozását. A kezdeményező nem is titkolta, hogy a jogszabályt a Tőkés László-féle Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) adott magyar állami támogatás ihlette. A törvénytervezetet a Ponta-kormány semlegesen véleményezte, mégpedig a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet követő első kormányülésen, miután Tőkés László felkérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi státuszt” Erdély felett.
– Uborkaszezon lévén a román politikában jól jött egy kis magyarellenesség. Másrészt, ha valaki azt hiszi, hogy nem lehet visszafordítani az idő kerekét, téved – figyelmeztet Borbély. Hozzátette: reméli, hogy parlament nem fogadja el Diaconu „komolytalan kezdeményezéseit”. Biztosra azonban nem lehet menni. A kormány semleges véleményezése alapján nem zárható ki, hogy a nacionalista megnyilvánulásairól ismert képviselőnek „megbízatása van”.
Múlt héten Teodor Baconschi volt külügyminiszter, a frissen alakult Népi Mozgalom Párt (PMP) alelnöke még bírálta az alapítványok finanszírozását szigorító javaslatot. Most viszont, miután az alakulat „védnöke”, Traian Basescu államfő durván Magyarországra támadt, nem tudni, lesz-e szövetségese az RMDSZ-nek, ha szavazásra bocsátják a tervezetet.
Borbély szerint a parlamenti vitában hivatkozni lehet arra, hogy egy ilyen tiltás más, nagy hagyományokkal rendelkező alapítványokat is érintene, és nem tenne jót Románia nemzetközi megítélésének. – Ehhez viszont ott kell lenni a parlamentben. Ebből is látszik, mekkora butaság, amit a hétvégi EMI-táborban ismételten szorgalmaztak, hogy nem ártana, ha négy vagy nyolc évre kimaradnánk a parlamentből, mert akkor a saját lábunkra állva eredményesebben harcolhatnánk a magyar jogokért – mutatott rá az RMDSZ alelnöke.
A politikus szerint a jövő évi parlamenti választásokig az Erdélyben korteskedő budapesti politikusok még sok kárt okozhatnak a magyarságnak. – Semmi jót nem várok az előttünk álló kampánytól. Sajnos a pártok megpróbálják egymást túllicitálni. Ha csak szavazásra buzdítani jönnek, rendben van, de arra kérjük őket, hogy ennél többet ne tegyenek – ártanak a két ország kapcsolatának, és ártanak nekünk. Arra kérek minden magyar politikust, hogy ne nyilatkozzon a mi bőrünkre – mondta az erdélyi magyar politikus. Borbély László a bukaresti képviselőház külügyi bizottságának elnökeként is inkább azt javasolja, hogy a két stratégiai partner, Románia és Magyarország vezetői találkozzanak gyakrabban, és beszéljék meg az esetleges vitás kérdéseket.