Az övéinek még Szlovákia is ad kettős állampolgárságot

A kettős állampolgárságot Európa számos országa elfogadja: ám szinte általános szabály, hogy az új állampolgárságért ott lehet folyamodni, ahol az illető letelepszik. Néhány ország esetében azonban van rá példa, hogy történelmi vagy nemzetiségi okokra hivatkozva a „határon túliak” is teljes jogú állampolgárságot kaphassanak – s ez olykor diplomáciai bonyodalmakat okoz.

Csehország és Szlovákia

POZSONY ISMERI A KETTŐS RENDSZERT

A jelenlegi szlovák törvények is lehetővé teszik a kettős állampolgárságot. A jogszabályok idáig semmiféle akadályt sem gördítettek azok elé, akik szlovák állampolgárként ezzel a lehetőséggel kívántak élni. Pozsony bizonyos feltételek teljesítése esetén (legalább nyolcévnyi állandó lakhely az ország területén) más országok állampolgárainak is megadja ezt a jogot, ha nem ütközik az adott állam jogszabályába. Kedvező elbírálásban részesülnek a külföldi szlovákok statútumával rendelkező személyek is, nekik elegendő, ha háromévnyi állandó szlovákiai lakhellyel rendelkeznek. Prágában 1999-ig nem ismerték a kettős állampolgárság intézményét. Addig ha valakimás ország állampolgára lett, a csehet automatikusan elveszítette. Azóta a volt Csehszlovákia polgárai - akik a kettéválás után Szlovákia állampolgárai lettek - bizonyos körülmények között (vagy Csehországban van állandó lakhelyük, vagy rokonaik élnek ott) megkaphatják a cseh állampolgárságot is. Ugyanez vonatkozik a cseh és szlovák partnerek házasságából született gyermekekre. Kettős állampolgárságuk lehet azoknak a Csehországban élő szudétanémeteknek, akik a németországi törvény szerint ottani állampolgárságot is kaphatnak. Létszámuk a második világháború utáni kitelepítések miatt jelenleg néhány ezernél nem több. (Pozsonyi tudósítónktól)

Románia

EGYMILLIÓ KÉRVÉNY MOLDOVÁBÓL

Románia mintegy kétmillió moldovai állampolgárnak ajánlotta fel tavaly a román állampolgárságot, és annak gyorsított megadására - szintén gyorsított eljárással - jogszabályt is elfogadott. Ez rendkívül éles konfliktust okozott Bukarest és Chisinau között. Az új jogszabály értelmében a román hatóságoknak legfeljebb öt hónapon belül „vissza kell adniuk" a román állampolgárságot mindazoknak, akiktől azt korábban „önhibájukon kívül és akaratuk ellenére" megvonták, sőt ezen személyek hozzátartozóinak is, egészen harmadfokig menően. Bukarest mellett öt vidéki központot üzemeltek be a kérelmek fogadására, és már tavaly körülbelül egymillió kérvényt iktattak. A román állampolgársággal szavazati jog is jár, ezt Traian Basescu román államfő is kihasználta tavaly decemberben, amikor a chisinaui választókörzetben csaknem százszázalékos arányban voksoltak rá. A román állampolgár moldovaiaknak mindenféle szociális kedvezmény és juttatás is jár, s erre, illetve a moldovai fi atalok taníttatására Románia évente 15-20 millió eurót költ. (Kolozsvári tudósítónktól)

Szerbia és Horvátország

VITA NÉLKÜL

Kelet-Európában elsőként Horvátország vzette be a kettős állampolgárságot. Az 1991-es törvény szerint az a horvát néphez tartozó személy, akinek Horvátország területén nincsen tartózkodási helye, horvát állampolgárságot kaphat, ha „ismeri a horvát nyelvet és a latin betűs írásmódot és viselkedéséből arra lehet következtetni, hogy tiszteletben tartja Horvátország jorendjét és szokásait, valamint elfogadja a horvát kultúrát". Ezen kívül csak egy írásbeli nyilatkozatra van szükség, hogy az illető horvát állampolgárnak tartja magát. Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában több tízezer választójoggal rendelkező horvát kettős állampolgár él. A szerb parlament a maga részéről 2004 decemberében alig pár órás vita után ellenszavazat nélkül szavazta meg az állampolgárságról szóló törvényt, hogy könnyített eljárással honosítsa az ország területén évek óta élő több százezer menekültet, illetve könnyebbé tegye a külföldön élő, Szerbiából elszármazottak számára az állampogárság megszerzését. Ez utóbbihoz elég a 18 éves életkor és a cselekvőképesség, a Szerbia területén legalább hároméves bejelentett lakcím, s az igénylő nyilatkozata, hogy saját országának ismeri el Szerbiát. Ráadásul a törvény eltekint a külföldi állampolgárságról való lemondástól, „ha ez nem lehetséges, vagy értelemszerűen nem várható el". Így az „elszakadt nemzetrészek", azaz a Jugoszlávia széthullása után más köztársaságokban maradt szerbek szinte automatikusan megkapják a szerb állampolgárságot, megtartva más állampolgárságukat. (Á. Z.)

Nagy-Britannia

VIZSGA TOLERANCIÁBÓL

Nagy-Britannia  ismeri a kettős állampolgárság fogalmát, mind külföldi állampolgárok számára lehetővé teszi a brit állampolgárság felvételét, mind fordítva. Mint toleráns országban ez nem szokott sem diplomáciai, sem politikai problémát okozni. Más kérdés, hogy a brit állampolgárság megszerzése nem könnyű. Követelmény, hogy a jelentkező legalább hat évet töltsön el a szigetországban, és ez alatt az idő alatt ne tartózkodjon távol többet összesen 450 napnál. Az állampolgárság megszerzéséhez vizsgát kell letenni, amelyből kiderül, hogy a jelentkező megfelelő szinten beszéli a nyelvet és kiismeri magát a brit történelemben és szokásokban. Az állampolgárság birtokában a kettős állampolgároknak ugyanazok a jogai és kötelességei, mint a született brit állampolgároké. (Londoni tudósítónktól)

Spanyolország

MÉG AZ EMIGRÁNSOK UNOKÁI IS SZAVAZHATNAK

Minimum két évig kell Spanyolországban élniük azoknak a latin-amerikai, Fülöp-szigeteki, andorrai vagy portugál polgároknak, akik könnyített eljárásban szeretnének állampolgárságot szerzni. Ám új helyzetet teremtett a José Luis Rodriguez Zapatero vezette szocialista kormány által 2007-ben beterjesztett törvény, ami lehetővé tette: az 1936-39-es polgárháború alatt, illetve után kivándorolt spanyolok leszármazottai is megkaphassák az állampolgárságot - méghozzá gyorsított eljárással, és anélkül, hogy Spanyolországban élnének. A honosítási kérelmek beadására egészen 2011 végéig van lehetőség. A spanyol állampolgárság mindenkinél azonos jogokkal jár: vagyis szavazhatnak és részesülhetnek a spanyol szociális rendszer ellátásából. A külföldön szavazók egy külföldi listára adják a voksukat. Konfliktust ez eddig egyetlen országgal sem okozott - bár a rendelkezés belpolitikai súlya annál nagyobb lehet. A külhoni spanyolok többsége ugyanis valószínűleg baloldali pártra adja majd voksát. (I. E.)

Portugália

TÍZ ÉV AZ ELŐSZOBÁBAN

A portugál törvények lehetőséget adnak kettős állampolgárságra. Az utóbbi években növekedett azoknak a külföldi állampolgároknak a száma, akik portugál állampolgárságot is kérnek, nem utolsó sorban az EU-tagság jelentette előnyöknek köszönhetően. A törvények szerint joga van a portugál állampolgársághoz azoknak a külföldön született, más állampolgársággal rendelkező személyeknek, akik portugál szülőktől vagy nagyszülőktől származnak. Megkaphatja a portugál állampolgárságot az a Portugáliában született gyermek is, akinek idegen állampolgárságú szülei legalább tíz éve - portugál nyelvű országokból származó szülők esetében legalább hat éve - tartózkodnak legálisan az országban. Az állampolgárság megadásához megkövetelik a portugál nyelv ismeretét is. Visszakaphatja a portugál állampolgárságát az a Portugáliában született személy is, aki a volt gyarmatok egyikében élve, azok függetlenné válásával elvesztette azt, és nem szerzett helyette másikat. Nincs kétféle portugál: aki megszerzi a portugál állampolgárságot, az minden azzal járó jogot is megkap, vagyis teljesértékű állampolgára lesz az országnak. (M. K.)

Olaszország

VEGYES FOGADTATÁS A NYUGAT-BALKÁNON

Olasz állampolgárságot kérhetnek maguknak a Szlovéniában (kétezer) és Horvátországban (húszezer) élő olasz közösség tagjai és leszármazottjaik. A 2006-os olasz törvény biztosította kettős állampolgárság Szlovéniában elfogadott, miként a közös határ olasz oldalán élő szlovének is kérelmezhetik ugyanezt, bár az EU-tagság óta megelégednek a kétnyelvű személyi igazolvánnyal. A szlovén közszolgálati televízió római tudósítója, Mojca Sirok szerint a kettős állampolgárság a külföldi választási körzetekben ad szavazati jogot, egészségügyi alapszolgáltatást, nyugdíjat pedig az uniós szabályok szerint biztosít. Zágráb viszont Brüsszelben tiltakozott a szerinte európai konvenciókat sértő olasz kezdeményezés ellen, bárDalmácia olasz konzulátusain továbbra is fogadják az állampolgársági kérelmeket. Ugyanakkor Franco Frattini külügyminiszter „nem baráti gesztusnak" nevezte azt a bécsi parlamentben elhangzott javaslatot, miszerint az egykori monarchia volt olasz alattvalói osztrák állampolgárságot kapjanak. Erre vágynak a jelenleg csak olasz dél-tiroliak. (Római tudósítónktól)

Oroszország

EGYSZERŰSÍTETT ELJÁRÁS VOLT SZOVJET POLGÁROKNAK

Becslések szerint négymillió, hivatalosan 1,6 millió orosz állampolgársággal rendelkező nagykorú személy él tartósan külföldön. Legtöbbjük a volt Szovjetunió területén, valamint Izraelben, ahol mintegy 130 ezer izraeli-orosz kettős állampolgár él. Orosz állampolgárságot a volt Szovjetunió lakói egyszerűsített eljárás szerint kaphatnak, anélkül, hogy tartósan az ország területén élnének. Igaz, 2004 után a szabályok szigorodtak: addig Oroszország területére sem kellett lépni az állampolgárság megszerzéséhez a kedvezményezett körbe esőknek, például a Szovjetunió idején született baltikumiaknak, akik a függetlenné vált államok állampolgársági törvénye alapján hontalanná váltak. Oroszország - néhány országgal kötött megállapodást leszámítva - nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Ez csupán annyit jelent, hogy az orosz fél az érintett kettős állampolgárok esetében csak az orosz állampolgárságot veszi fi gyelembe. (Például nem adhatja ki a kettős állampolgárt a másik állam kérésére sem.) A külföldön élő, kettős állampolgársággal rendelkező személyeknek állandó orosz lakcím nélkül is lehetőségük van részt venni az oroszországi választásokon. A legutóbbi elnökválasztáson mintegy 600 ezren szavaztak, ami a résztvevők egy százalékát tette ki, így érdemben nem hatottak a végeredményre. (Moszkvai tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.