Az olasz elnök nem mond le
Korábban a nagy olasz lapok esélyesnek tartották, hogy az elnök lemond, és új választásokat írnak ki Olaszországban, véget vetve ezzel a kormányalakítási patthelyzetnek. Ehelyett Napolitano bejelentette, „válogatott embereket” fog meghívni, akik majd megpróbálnak megoldást találni a februári választások óta folyamatosan kudarcba fulladó kormányalakításra. Az államfő „két kisebb csoportot” fog felkérni arra, hogy dolgozzanak ki „konkrét, irányadó javaslatokat”, amelyeket minden politikai párt támogat, és a jövőbeni kabinet alapját alkothatják. A tíz felkért „bölcs” között a politikai és strukturális reformokért felelős csoportban ott van Valerio Onida professzor, a milánói egyetem alkotmányjogi szakértője, Luciano Violante volt házelnök, a Pier Luigi Bersani vezette baloldali Demokrata Párt (PD) egyik tekintélyes politikusa, és egy-egy szenátor Mario Monti vezette technokrata kormány mögött álló szövetségből, illetve Silvio Berlusconi exkormányfő pártszövetségéből. A gazdasági reformokért felelős csoportot Enrico Giovannini, az olasz statisztikai hivatal elnöke vezeti, de benne van Giovanni Pitruzzella, a versenyhivatal vezetője, Salvatore Rossi, a nemzeti bank elnökhelyettese és Enzo Moavero Milanesi Európa-ügyi miniszter is.
Napolitano pénteken a PD, a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL), a Beppe Grillo-féle Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Monti fémjelezte Polgári Választás (SC) képviselőivel találkozott, de nem sikerült megegyezésre jutnia A februári választásokat a PD nyerte, a parlamentben többséget szerzett, a szenátusban viszont nem, és a tárgyalások során egyik politikai erővel sem sikerült koalícióra lépnie.
A PdL a PD-vel lépne nagykoalícióra, a Demokrata Párt azonban hallani sem akar Berlusconiról. A Szabadság Népe és az 5 Csillag Mozgalom pedig elutasítja a Mario Montiéhoz hasonló szakértői kormányt, írja a Reuters.