Az oktatás elsorvasztásától tartanak a csángók
A csángó oktatási program elsorvasztásával és „hazugságnak minősíthető csúsztatással” vádolja a magyar kormányt a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ). – Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár nemcsak az MCSMSZ gazdálkodásával kapcsolatban „csúsztatott”, hanem amikor a bizottsága előtt azt állította, hogy kibővült és olcsóbbá vált a csángó oktatási program, amióta a kezelését átadták a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségnek (RMPSZ) – állítja Pogár László. Az MCSMSZ elnöke a Népszabadságnak nyilatkozva tisztességtelennek nevezte, hogy az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága november 13-i ülésén úgy beszéltek az MCSMSZ „elszámolási hiányosságairól”, hogy a szervezetet nem hívták meg.
Répás szerint a korábbi 22 helyszín helyett 26 helyszínen zajlik a magyar nyelvű oktatás, ezzel szemben az MCSMSZ elnöke azt állítja, hogy februárban 25 településen és 28 különböző helyszínen működő oktatást adtak át az RMPSZ-nek. Pogár elismeri: az oktatási program valóban olcsóbbá vált, de szerinte a program több része leépült, és a diákok száma is csökkent. – Ez is a költségcsökkentéssel függ össze, a gyerekeknek nagyon gyakran hideg osztálytermekbe kell beülniük, és ezt sokan nem vállalják – fejtegette Pogár. Úgy látja, a politikai hercehurca következtében az oktatási program hitelét vesztette, az úgynevezett keresztszülők, akik havi rendszerességgel támogatták egy-egy csángó gyerek taníttatását, „inkább kutyamenhelyre ajánlják fel adójuk egy százalékát”.
Pedig korábban ebből komoly összeg gyűlt össze: az MCSMSZ adatai szerint a Gyurcsány–Bajnai-kormányok ideje alatt a programra fordított 70 millió forintnyi támogatás 80 millió forinttal egészült ki adományokból.