Az iraki portás kínhalála

Londonban nyilvánosságra hozták a nyolc évvel ezelőtt a brit hadsereg őrizetében elhunyt kétgyermekes, mindössze 26 éves iraki férfi megkínzásáról szóló jelentés főbb megállapításait.

Két év munka, 348 tanú meghallgatása után elkészült a vaskos jelentés arról, hogyan lelte halálát egy iraki szállodai portás egy brit katonai bázison. A jelentés szerzője Sir William Gage, nyugalmazott fellebbviteli bíró. A 26 éves Baha Muszát 2003 szeptemberében – alig néhány hónappal Szaddám Huszeim diktatúrájának megdöntése után – tartóztatták le a zavargások és fosztogatások sújtotta Bászrában a Királyi Lancashire-i Zászlóalj katonái. A férfit kilenc társával együtt egy szállodában vették őrizetbe, az iraki militánsok és a bukott iraki rendszerhez hűséges rebellisek utáni hajtóvadászat során. Az őrizetbe vételt az indokolta, hogy az Ibn al-Haitam szállodában, ahol Baha Musza éjszakai portásként dolgozott, fegyvereket, hamisított személyazonossági igazolványokat és katonai egyenruhákat találtak. A brit katonai bázisra szállított férfiakat, mint ez már 2005 óta köztudott volt, ütlegelték, megrugdosták, fejüket eltakarták, rájuk vizeltek, illetve arcukat a WC lefolyójába helyezték, arra kényszerítették őket, hogy kórusban üvöltsenek a fájdalomtól. Musza kétnapi szenvedés után halt bele sérüléseibe. Az iraki férfiak brutális kihallgatói többek között olyan módszereket alkalmaztak, melyeket a brit kormány már 1972-ben betiltott – például az éheztetést, a rendkívüli hőség ellenére a folyadék megtagadását és az alvás megvonását.
A világméretű felháborodást keltett ügyben már 2007-ben hathónapos tárgyalást tartott a katonai bíróság, melynek végeztével Donald Payne tizedest egyévi börtönbüntetéssel sújtották és eltávolították a hadseregből. A Gage által elvégzett átfogó vizsgálatnak ugyan nem volt felhatalmazása arra, hogy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítsa meg Őfelsége seregének tagjait, ám a jelentés megállapításait ügyészek felhasználhatják esetleges későbbi perekben. A dokumentum ismertetése során a nyugalmazott bíró elmondta: Musza megkínzása az “előírások súlyos megsértését” jelentette. Az áldozat testén 93 sérülést találtak, többek között megrepedt bordákat és törött orrot. Gage szerint a “nagyon sajnálatos” incidensért számos katona, többek között a Királyi Lancashire-i Zászlóalj korábbi főparancsnoka is “súlyos felelősséggel” tartozik. Különösen kijutott a tekintélyes jogi személyiség bírálatából Payne tizedesnek, akit “erőszakos zsarnokként” írt le. A tiszt és a hozzá beosztott katonák “indokolatlan és kegyetlen kínzásnak” vetették alá a gyanúsítottakat, parancsnokuknak pedig tudnia kellett volna arról, milyen illegális technikákat vetnek be a kihallgatások során a zászlóalj főhadiszállásához tartozó fogdában. Saját vallomása szerint Jorge Mendonca ezredes nem volt beavatva az orra előtt zajló kirívó kegyetlenségről.
Sir William Gage 2500 oldalas jelentése 73 konkrét javaslatot tartalmaz a Védelmi Minisztérium számára, különösen a kihallgatási módszerek tekintetében. A tárca szóvívője már korábban hangsúlyozta, hogy egyedi esetről volt szó, és az “Irakban szolgált több mint százezer brit katona túlnyomó többsége rendkívüli bátorságot, professzionális magatartást és tisztességet tanúsított a példátlanul nehéz körülmények ellenére is”. A minisztérium egyébként már 2008 júliusában közel 3 millió fontos kártérítést fizetett ki Musza családjának és a többi sértettnek.
A fiatalembernek letartóztatása előtt halt meg rákban 22 éves felesége. Musza halálával két gyermek maradt utánuk árván. A brit hadsereg vezetője szégyenteljesnek nevezte az iraki férfi halálának körülményeit. Sir Peter Wall tábornok szerint a történtek sötét árnyékot vetnek a szervezet presztízsére. A kormányfő, David Cameron szerint mindent meg kell tenni, hogy hasonló esetek ne történhessenek meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.