Az iraki elnökség jóváhagyta a biztonsági megállapodást
Jóváhagyta az iraki elnökség csütörtökön az Egyesült Államokkal kötött biztonsági megállapodást, amelynek értelmében az amerikai csapatokat 2011 végéig kivonják az arab országból – közölte a testület titkára. Az elnöki tanács Dzsalal Talabani kurd nemzetiségű államfőből, valamint egy szunnita és egy síita arab helyetteséből áll, így hárman az ország három legfontosabb vallási-etnikai közösségét képviselik.
A testület jóváhagyásával elhárult az utolsó törvényhozási akadály a szerződés január elsejei életbe lépése elől. Irakban mindazonáltal azt tervezik, hogy jövő nyáron még népszavazást is tartanak a megállapodásról.
Az elnöki tanács titkára közölte, hogy a testület semmit sem változtatott a törvényhozás által november 27-én ratifikált szerződésen.
A washingtoni Fehér Ház üdvözölte és jelentős sikernek nevezte az iraki elnökség döntését.
Az egyezményre azért van szükség, mert az amerikai katonák ENSZ-mandátuma az év végén lejár. A két ország által múlt hétfőn aláírt megállapodás Bagdad régi követelésének engedve világos határidőt szab az amerikai csapatok távozására: 2011 végéig el kell hagyniuk az arab országot.
A megállapodás értelmében az Irakban állomásozó, jelenleg mintegy 150 ezer fős amerikai haderő 2009 közepéig visszavonul támaszpontjaira az iraki városokból és falvakból, az iraki hatóságok pedig jelentős hatalmat kapnak az amerikai erők hadműveleteinek és mozgásának meghatározásában. Az egyezmény kiköti, hogy az Egyesült Államok nem használhatja fel az ország területét Irak szomszédai, köztük Szíria és Irán elleni támadás indítására. Az iraki igazságszolgáltatás felhatalmazást kap arra, hogy bíróság elé állítsa az amerikai katonákat és az amerikai hadsereg szerződéses partnereit, ha súlyos bűncselekményt követnek el szolgálaton és támaszpontjukon kívül.