Az internet felügyelete a tét
A 11 napos találkozó az ENSZ szakosított szervezete, az Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) rendezvénye. 25 év után találkoznak a képviselők, méghozzá azért, mert az ITU legutóbbi, 1988-as egyezménye modernizálásra szorul. Akkor még az internet és a mobilkommunikáció is gyerekcipőben járt. Az internet ezért nem is tartozik a fennhatósága alá, egyik legfontosabb feladata a nemzetközi telefonforgalom szabályozása.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió azon az állásponton van, hogy az internet továbbra sem tartozik az ITU fennhatósága alá. Az internetnek jelenleg nincs „főnöke”, ám ez nem azt jelenti, hogy semmi sem szabályozza. Az internet működéséhez szükséges alapokat, szabályokat jelenleg egy decentralizált, számtalan kisebb szervezetből álló rendszer biztosítja. Ezekben az információtechnológiai ipar, a civil szervezetek képviselői vagy például a tartalomszolgáltatók is képviseltetik magukat.
Igaz, sok ilyen szervezet amerikai, s az egyik legfontosabb, a domainnevek elosztásáért felelős ICANN például az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának megbízásával működik. Ez a megoldás azonban több államnak, köztük Oroszországnak, Kínának és egyes közel-keleti államoknak sem tetszik, ők jobban örülnének, ha az ENSZ-szervezet, vagyis a kormányok kezében lenne az internet felügyelete. Ezt javasolni is fogják a találkozón. Egyes távközlési cégek pedig azért lobbiznak, hogy a tartalomszolgáltatóknak fizetniük kelljen az adatok továbbításáért – nagyjából úgy, mint a nemzetközi telefonhívások esetén.
Hamadoun Toure, az ITU főtitkára folyamatosan próbálja elhárítani azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a találkozó végére elveszhet az internet szabadsága. Többször is úgy nyilatkozott: bármilyen egyezség csak „konszenzussal” jöhet létre, azaz a nagy többségnek egyet kell vele értenie. Márpedig az USA biztosan megvétóz minden internetkorlátozási törekvést.