Az Európai Bizottság "térdre kényszerítette az Orbán-kormányt"
Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság megállapításai szerint a jelenlegi magyar médiaszabályozás ellentétes az uniós joggal, "nemcsak az audiovizuális irányelvet sérti, hanem az uniós alapszerződéseket és az Alapjogi Charta rendelkezéseit is". "Határozottan kérem a magyar kormányt, hogy ne keltse azt a nacionalista látszatot, hogy a bírálatok Magyarországot érik. Az Orbán-kormány szerencsére nem egyenlő Magyarországgal. A Fidesz politikusainak nem Magyarországot kell megvédeniük, hanem rossz kormánypolitikájuk miatt kényszerülnek magyarázkodásra. Kérem, hogy az Európai Bizottság mostani szigorú kritikája után tartsanak önvizsgálatot, és hagyjanak fel az antidemokratikus kormányzati gyakorlatokkal, nacionalista sérelmi politikájukkal" - hangsúlyozta Tabajdi Csaba.
Jonathan Todd, a médiaügyekben eljáró Neelie Kroes EU-biztos szóvivője szerdán Brüsszelben jelentette be, hogy Magyarország és az Európai Bizottság a magyar médiatörvény módosításában megállapodott. Kroes nyilatkozatban üdvözölte a magyar fél által az uniós végrehajtó testülettel közölt módosításokat.
"Nagyon örülök, hogy a magyar hatóságok beleegyeztek a médiatörvény olyan módosításába, aminek nyomán az eleget tesz az EU-jognak - beleértve az Alapvető Jogok Chartáját - az általunk felvetett szempontokból. Tovább figyeljük a helyzetet, és szorosan együttműködünk a magyar hatóságokkal annak biztosítása érdekében, hogy a változtatásokat, amelyekben most megállapodtunk, beillesszék a magyar jogba, és hogy a felülvizsgált törvényt következetesen alkalmazzák a gyakorlatban" - hangsúlyozta nyilatkozatában az EU-biztos.