Az Európa Tanács megfigyelés alá helyezheti Magyarországot

Javasolni fogja az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének monitoring bizottsága szerda délutáni döntésének értelmében, hogy megfigyelés alá helyezze a közgyűlés az Orbán Viktor által kormányzott Magyarországot – mondta lapunk érdeklődésére Szabó Vilmos, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének tagja, aki a szakbizottság munkájában is részt vesz. A végső döntést a parlamenti közgyűlés hozza júniusi plenáris ülésén.

A bizottság döntése ugyanakkor példátlan, ugyanis uniós tagországgal szemben ilyen eljárást nem javasoltak korábban. A parlamenti közgyűlés sajtóosztálya egyelőre nem erősítette meg a döntésről szóló hírt, mondván, a Magyarországról szóló napirendi pont megvitatását csütörtökön még folytatják. Szabó Vilmos elmondta, a monitoring alá helyezésről megszületett a döntés szerdán, de a jelentéstervezet szövegét csütörtökön vitatják meg a bizottságban, így abban még lehetnek változtatások, ezért a politikus nem akart részleteket elárulni a dokumentumról.

A csütörtökön elfogadandó szöveg lesz a monitoring bizottság hivatalos álláspontja. Úgy tudjuk, a tervezet meglehetősen kritikus a magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatban. Többek közt kifogásolja az alkotmánybíróság jogkörének korlátozását, csökkentené a kétharmados törvények számát, és például jogilag is elválasztaná a Médiatanács és a Médiahatóságot.

Úgy tudjuk, a monitoring bizottságban szerda délután feszült vita zajlott, melynek során az Európai Néppárthoz tartozó egyes képviselők a döntés elhalasztását és további vizsgálatokat szorgalmaztak.

Szabó Vilmos lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta: nem Magyarország ellen hozott döntést a monitoring bizottság, hanem a magyar kormány politikáját, egyes lépéseit érintően jutott erre a következtetésre. A politikus szerint Magyarország érdeke az lenne, ha a kormány minél előbb változtatna a kifogásolt intézkedéseken. Szabó Vilmos példátlannak és megalázónak nevezte a döntést, amely „egyetlen magyar politikusnak sem öröm”. A politikus elmondta, a magyar kormánypárti és ellenzéki politikusok kifejtették a véleményüket a bizottságban, de a vitában és a szavazásban nem vettek részt. A bizottság meglehetősen szoros, 21:20 arányban támogatta a monitoring alá helyezésről szóló javaslatot.

Megkerestük Jana Fischerová cseh konzervatív politikust, a jelentéstervezet egyik szerzőjét, aki hétfőn lemondott jelentéstevői tisztségéről. A politikusnő arra hivatkozva, hogy üzleti úton van, egyelőre nem kívánt nyilatkozni.

MSZP: példátlan döntés

Ez az Európa Tanács fennállása óta példátlan döntés, hiszen korábban sohasem fordult elő, hogy egy EU-tagország esetében a demokráciával és a jogállamisággal kapcsolatban olyan súlyos aggályok merüljenek fel, amelyek a Monitoring Bizottság szerint indokolttá teszik az eljárás beindítását – írta közleményében Harangozó Gábor és Szabó Vilmos, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjai.

A két szocialista parlamenti képviselő közleménye úgy fogalmaz: "A mai döntés üzenete egyértelmű: Európa nem tekinti Orbán Viktor Magyarországát teljes értékű demokráciának. Európa nem gondolja, hogy az alkotmányos rendszer átalakításával kapcsolatban megfogalmazott széleskörű kritikák alaptalan támadások, és nem hiszik el az Orbán-kormánynak azt sem, hogy készek a demokratikus normákat sértő intézkedések korrekciójára. A bizottsági jelentés nem csupán a magyar demokráciát szűkítő intézkedések tartalmát, hanem azt a döntéshozatali módszert is kifogásolja, amely révén az Orbán Viktorhoz köthető politikai és gazdasági érdekcsoportok kezdeményezései mindenféle társadalmi vitát és érdekegyeztetést megkerülve, egyik pillanatról a másikra válhatnak törvényi, sőt alkotmányos normává."

A szöveg úgy folytatódik: "Tény, hogy Magyarország nemzetközi tekintélye padlón van. Csakhogy ez az ötvenes éveket idéző kormánypropaganda állításával szemben nem a »balliberális áskálódás«, hanem Orbán Viktor totalitárius hatalomgyakorlásának következménye. Egy olyan politikáé, amely mára a saját európai pártcsaládját is szembeállította a magyar miniszterelnökkel. Érdemes felidézni, hogy az indítvány, amelynek nyomán a jelentés született, néppárti kezdeményezés volt. Emlékeztetnénk arra is, hogy a bizottság többsége szintén jobboldali politikusokból áll.

Az eljárás megindítására vonatkozó végső döntés csak a Közgyűlés június végi ülésszakán fog megszületni. Az Orbán-kormányra nézve azonban kevés jóval kecsegtet, hogy addigra a Velencei Bizottság elemzése is elkészül az alaptörvény negyedik módosításról, amelyet a fideszes kétharmad a hazai és nemzetközi közvélemény által többször megfogalmazott, a bizottság jelentésében is szereplő aggályokat lesöpörve fogadott el.

Orbán Viktor folyamatosan szégyent hoz Magyarországra. Szégyent hoz az Európai Unióra, amelyhez Magyarország a magyar emberek akaratából csatlakozott. Orbán Viktor szégyenét kell ma mindannyiunknak elszenvednünk, és ha Orbán Viktor kitart az eddigi hatalomgyakorlási módszerei mellett, nyáron újabb megalázó döntéseknek nézünk elébe. Ez a mai döntés üzenete, és ezért minden felelősség Orbán Viktort terheli."

Prőhle: csak a bizottsági tagok negyede támogatta a javaslatot

Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az MTI-nek elmondta: több ok miatt sem vehető biztosra, hogy a testület egyértelmű döntést hozhat ebben az ügyben.

Prőhle közölte: a bizottsági szavazáson a képviselők nagyon szoros, 21:20 arányban javasolták a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítását. Az ET parlamenti közgyűlésének strasbourgi ülésszakán szerepelt a monitoring bizottság napirendjén a javaslat, azonban csak a képviselők fele volt jelen az ülésen, így csak a bizottsági tagok negyede támogatta a javaslatot – hangsúlyozta.

Kiemelte továbbá, hogy a bizottság csak csütörtökön szavaz a javaslat egyes részfejezeteiről, vagyis – az eddigi gyakorlattól eltérően – ezek a voksolások már a végszavazást követően lesznek, ráadásul ezeken egyik jelentéstevő sem lesz jelen. Emellett kitért arra is, hogy korábban az egyik jelentéstevő lemondott, mert úgy vélte, súlyosan elfogult és egyoldalú a jelentés – közölte. Prőhle Gergely elmondta: az ET monitoring bizottsága csak arról szavaz, hogy a szervezet parlamenti közgyűlése napirendre vegye-e a kérdést, végleges döntés csak ott várható.

Fidesz: teljesen megalapozatlan

A baloldal ma is megtett mindent annak érdekében, hogy aljas politikai nyomás alá helyezzék Magyarországot – így reagált Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője arra, hogy az Európa Tanács monitoring bizottsága egy Magyarországgal szembeni megfigyelési eljárás elindítására tesz javaslatot a közgyűlés számára – jelentette az MTI.

Zsigó Róbert szerint a javaslat teljesen megalapozatlan, mivel Magyarország ma Európa egyik legjobban teljesítő országa. Hozzátette: a jelentéstevő cseh képviselő is lemondott posztjáról, mivel nem tartotta teljesen megalapozottnak az indítványt.

"A baloldal ma ismét bebizonyította, hogy semmi sem drága nekik, mindig és mindenkor inkább a külföld érdekeit képviseli, mint a magyar emberekét" – jelentette ki a politikus, hozzátéve: úgy tűnik számára, mintha néhány baloldali politikusnak személyes érdeke fűződne ahhoz, hogy Magyarországot lejárassa külföldön.

Hangsúlyozta: Magyarországon jogállam és demokrácia van, szemben a Gyurcsány–Bajnai-korszakkal, amikor az akkori baloldaliak még az alvilággal is képesek voltak szövetkezni, hogy a választásokat manipulálják. Zsigó Róbert kérdésre válaszolva közölte: az esetleges eljárás részletei még nem ismertek, de ha a tények alapján dönt a közgyűlés, akkor a vizsgálat el sem indul.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.