Az EU is közvetít Izrael és a palesztinok között
"Már elkészítettük a győzelemről szóló közleményt .. és hamarosan ismertetjük is. Gáza nem esik pánikba, Gáza lesz a ti sírhelyetek!"" -- üzente az izraeleiknek szombaton este a Hamasz egyik tisztségviselője, Ismail Radwan, miután az izraeli hadsereg megkezdte a szárazföldi benyomulást a gázai övezetbe.
"Gáza lesz Izrael temetője" -- ismételte meg a Hamasz fenyegetését Ali Laridzsani, az iráni parlament elnöke. A képviselők "le Izraellel, le az USA-val" rigmusokat skandáltak a parlament üléstermében. Izraeli szakértők az akció azt a célt is szolgálhatja, hogy megerősítse Izrael elrettentő erejét a térségben, így ijesztve el ellenséges államokat -- vélhetően elsősorban Iránt -- hogy csapást mérjen Izraelre. Az izraeli csapatok, a Hamasz és más palesztin fegyveresek csoportok mintegy 25 ezer fős seregével néznek szembe. Izrael szerint a Hamasz fegyvereseinek nagyrészét Irán képezte ki. A Hamasz aknákat és csapdákat helyezett el a benyomuló izraeli hadsereg útjába.
Sikertelen az ENSZ BT ülése
Egyiptom is elítélte Izrael szárazföldi offenzíváját, és felszólította a zsidó államot, hagyja abba a brutális agressziót. Kairó felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát és a közel-keleti kvartettet, hogy nézzenek szembe a humanitárius következményekkel.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa zárt ajtók mögött tartott (magyar idő szerint szombat éjjel tartott) tanácskozásán áttekintette a Gázai övezetben kialakult helyzetet, de nem sikerült megállapodásra jutnia az ellenségeskedések leállítására felszólító dokumentum szövegéről -- jelentette be Jean-Maurice Ripert, a soros BT-elnök Franciaország ENSZ-nagykövete a több óráig tartó alkudozások után. A BT egyetlen arab tagja, Líbia kezdeményezésére a Biztonsági Tanács néhány órával az izraeli szárazföldi támadás után ült össze rendkívüli ülésre New Yorkban, immár harmadik alkalommal kevesebb mint egy hét leforgása alatt. Líbia azt javasolta, hogy a Biztonsági Tanács elnöki nyilatkozatban adjon hangot nyugtalanságának a helyzet kiéleződése miatt, és szólítsa fel azonnali tűzszünetre Izraelt és a palesztinokat. A még szerdán benyújtott indítvány sorsát azonban megpecsételte az Egyesült Államok elutasítása, hiszen az elnöki nyilatkozat elfogadásához egyhangú döntés szükséges. Az USA ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen nyilatkozat vagy határozat mondja ki, hogy a Hamász egy terrorista szervezet, amely kicsavarta a hatalmat a legitim Palesztin Hatóság kezéből a Gázai övezetben. George Bush amerikai elnök egyébként még pénteken világosan jelezte előre, hogy Washington nem ítélne el egy szárazföldi akciót, mert Izraelnek joga van védekezni a Hamász ellen. Egyetlen kikötésként azt hangoztatta, hogy Izrael igyekezzen elkerülni a polgári áldozatokat. Ban Ki-moon ENSZ-főtitkár azonban arra szólította fel a zsidó államot, hogy azonnal állítsa le a szárazföldi offenzívát.
Ahmed Aboul Gheit egyiptomi külügyminiszter szerint az, hogy a BT-nek nem sikerült az offenzívát elítélő nyilatkozatot elfogadnia azt jelenti, hogy Izrael zöld utat kapott a hadművelet kiszélesítésére. Azt is hozzátette (Az Egyesült Államokra utalva), hogy egyes BT tagországok azért akadályozták meg a határozat elfogadását, hogy időt nyerjenek Izraelnek.
A Hamász palesztin iszlamista mozgalom "viccnek" nevezte vasárnap, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai képtelenek voltak megállapodni a Gázai övezetben zajló harcok beszüntetésére vonatkozó felhívás szövegében. Favzi Barhum Hamász szóvivő szerint az, ami a BT-ben történt, olyan "vicc", amely megmutatja, milyen mértékben uralja a testület döntését az Egyesült Államok és a "cionista megszálló".
Rosszul kommunikált a cseh EU-elnökség
Úgy tűnt, ellentétek alakultak ki az Európai Unióban a helyzet megítélésével kapcsolatban. "Ebben a pillanatban, az elmúlt napok eseményeit ismerve, ezt a lépést védekezőnek, semmint támadónak tekintjük" -- mondta az EU elnökségét ellátó Csehország szóvivője, Jiri Potuznik. Ehhez képes a francia külügyminsztérium elítélte a szárazföldi hadművletet. "Franciaország elítéli Izrael szárazföldi hadműveletét Gáza ellen, ahogy elítéli a palesztin rakéták állandó kilövését is" -- közölte a francia külügyminisztérium. "Mindez megnehezíti a nemzetközi közösség, az EU, Franciaország, és a kvartett, illetve a térség országainak erőfesztíéseit, hogy véget vessenek a harcoknak, hogy azonnal segélyezzék a rászorultakat, és hogy megteremtsenek egy állandó tűzszünetet." -- áll a francia külügy Reuters által idézett nyilatkozatában.
Pozsonyi tudósítónk megkeresésére Karel Schwarzenberg prágai külügyminiszter kifejtette: – A súlyos hibát a szóvivő követte el, ami mindenkivel megeshet. Csehországnak, mint az unió soros elnökségét betöltő államnak a hivatalos állásfoglalása szerint az izraeli haderő belépése Gázába nem meglepő, mert már hosszabb ideje feltételezhető volt, hogy ilyen lépést fontolgatnak. Bármely államnak ugyan kétségbevonhatatlan joga az önvédelem, ám még ez sem adhat felhatalmazást olyan akciókra, ame-lyek elsősorban a civil lakosságnak okoznak szenvedést. Ezért felszólít-juk a feleket, hogy tegyék lehetővé a gázai polgárok számára nyújtandó, mielőbbi humanitárius segélyt és az uniós külügyminiszterek december végi, párizsi határozatának szellemé-ben kössenek tűzszünetet – tájékoz-tatott a cseh külügyér.
Karel Schwarzenberg tegnap kora délután uniós küldöttség élén Egyiptomba utazott, majd a tervek szerint Izraelben, a gázai övezetben és Jordániában is tárgyal. A küldött-ség tagja Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokért és szomszédsági politikájáért felelős biztosa, Javier Solana, az Európai Unió külügyi főképviselője, továbbá a francia és a svéd külügyminiszter is. - Célunk a helyzetfelmérés és a tűz-szünet előmozdítása – közölte a cseh diplomácia vezetője, aki a tervek sze-rint ma vagy kedden találkozik ugyancsak a térségben tárgyaló Nicolas Sarkozy francia elnökkel is. Solana vasárnap úgy nyilatkozott, a kialakult helyzet a diplomácia kudarcát jelenti.
Tony Blair volt brit miniszterelnök, aki jelenleg a közel-keleti békefolyamat fölött bábáskodó kvartett (ENSZ, USA, EU, Oroszország) kölönmegbízottja vasárnap kezd el közvetíteni az izraeli és palesztin (nem Hamaszos) vezetők között ciszjordániában. Gordon Brown brit kormányfő vasárnap azonnali tűzszünetre szólított fel. "Keményebben kell dolgoznunk, hogy megszülessen a tűzszünet. Az izraelieknek garanciát kell kapniuk, hogy megszűnnek a palesztin rakétatámadások" -- mondta a brit kormányfő.
A Fatah átvenné a hatalmat
A Jerusalem Post értesülései szerint a Mahmud Abbasz palesztin elnök vezette Fatah szervezet arra szólította fel ciszjordániai követőit, hogy készüljenek a hatalomátvételre Gázában, amennyiben az izraeli hadművelet eredményeként a Hamasz megbukna az övezetben. Saeb Erekat, palesztin főtárgyaló, Abbasz egyik bizalmasa szombat éjjel csak annyit mondott: "Ez egy gonosz agresszió a népünkkel szemben. A nemzetközi közösség nem maradhat csöndben... Ezt az álláspontot (az EU cseh elnökségének álláspontját) el kell ítélni" - mondta.