Az ETA nem teszi le a fegyvert
A Gara című baszk újságban megjelent közlemény nem tér ki a Párizs környéki Dammarie-les-Lys településen feltételezett fegyveresei részvételével kedd este történt lövöldözésre sem, amelynek során egy francia rendőr meghalt. Az ETA a baszk nyelven kiadott, a Gara által spanyolra fordított nyilatkozatban hangsúlyozza: kész megtenni a szükséges lépéseket a politikai változás útján.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok által terrorszervezetnek tartott ETA a közleményben leszögezi: kész a baszk konfliktus konszenzusos megoldására oly módon, hogy a baszk állampolgárok mindenfajta korlátozás és külső beavatkozás nélkül dönthessenek jövőjükről. A nyilatkozat feltehetően válasz a szervezet politikai szárnyának, a Batasunának a felszólítására, amely az erőszak beszüntetésére próbálja rábírni az ETA-t. A spanyol igazságszolgáltatás által 2003-ban betiltott mozgalom február közepén "demokratikus folyamatot" és "teljes erőszakmentességet" szorgalmazott.
– Ennek a demokratikus folyamatnak mindenféle erőszak nélkül kell folynia. (...), vagyis az ETA fegyveres tevékenysége, valamint állami erőszak és beavatkozás nélkül – fejtette ki Rufino Etxeberría, a Batasuna vezetője.
A vasárnapi közleményben az ETA nem tesz említést arról, hogy letenné a fegyvert, vagy véget vetne a merényleteknek. Ehelyett leszögezi: továbbra keményen harcolni akar a Baszkföldért. „Nem állunk meg, amíg ki nem vívtuk a szabadságot” – áll a közleményben. A madridi szocialista kormány, továbbá a spanyol politikai pártok a fegyverek letételét követelik az ETA-tól. Szakértők szerint az ETA nagyon meggyengült az ismételt rendőrségi akciók következtében, amelyek során több mint 30 tagját vették őrizetbe az év eleje óta.
A Baszkföld függetlenségéért küzdő ETA, amelynek több mint 40 év alatt 829 halottat követelő támadásokat tulajdonítanak, 2009 augusztusa óta nem hajtott végre merényletet Spanyolországban.