Az érsekújvári hitközség nem kér Orbánék másfél milliójából
Nem fogadta el a dél-szlovákiai Érsekújvár (Nové Zámky) zsidó hitközsége a magyar kormány civil alapjának 1,5 millió forintos támogatását. Lang Tamás hitközségi elnök nyilatkozatában kifejtette: – Az utóbbi hónapok magyarországi eseményei miatt döntöttek így, mert úgy látják, hogy a szomszéd országban tudatosan átírják a történelmet, és a holokauszt-emlékév is inkább a választási kampány része, mint az áldozatok előtti tisztelgés. „Az utolsó csepp a pohárban Szakály Sándor történész nyilatkozata volt, aki azt mondta, hogy 18 ezer magyarországi zsidó legyilkolása idegenrendészeti intézkedés volt” – hangsúlyozta Lang.
A hitközség közleménye így szól:
„Nyugtalansággal, mély megrendüléssel és megbotránkozással vesszük tudomásul, hogy az akkori magyarországi zsidóság deportációjának 70. évfordulója – a méltó megemlékezés éve, a megbékélés és tényfeltárás, a tanulságok levonása és azok tanítása helyett – Magyarországon mindinkább a napi politika tárgyává sekélyesül. Az utóbbi napok – részünkről elfogadhatatlan – állásfoglalásai és történései számunkra kérdésessé teszik a Civil Alap nyújtotta támogatási szándék őszinteségét (...) Elfogadhatatlannak tartjuk a „mi – a magyarok, ők – a zsidók” szóbeszédet, még ha úgy is hangzik el, hogy „mi, magyarok, megvédjük a kisebbségeinket”. Elfogadhatatlannak tartjuk a holokauszt áldozatait kizárólag mint a zsidó közösség veszteségét számon tartani. A Magyarországi holokauszt közel hatszázezer áldozata olyan tudatos népirtó politika és magas szinten megszervezett, még a nácikat is bámulatba ejtő szofisztikált cselekvés következménye, amelyet az akkori magyar kormány és közigazgatás teljes szervezete vitt végbe.
Elfogadhatatlannak és a történelem tudatos hamisításának tartjuk a céltudatos felelősség-áthárítás minden formáját, az áldozatok és bűnösök összemosását, a német megszállásra és a „szuverenitás elvesztésére” való hivatkozást. Ezt nem teszi igazzá semmilyen történelemhamisító ál-emlékmű. Nem feledjük: már a náci megszállásig is legalább 60 ezer áldozata volt a Magyarországi zsidógyűlöletnek, közöttük az „idegenrendészeti eljárás” 18 ezer áldozata is. Elie Wiesel szavaira hivatkozva: „…nem azért, mert valamit tettek vagy esetleg nem tettek volna, hanem kizárólag azért, mert zsidó anyától születtek. Engem gyűlöltek, még mielőtt megszülettem volna.”(...)
Ezekben a kérdésekben sajnálatunkra nem történt határozott állásfoglalás a 2014. január 27-i Holokauszt Emléknapon elhangzott legmagasabb szintű, miniszterelnöki üzenetben sem. Ezen nem változtat a tény, hogy Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes úr, vagy Rétváry Bence államtitkár úr nemzetközi rendezvényeken magyar felelősségről beszél. A valós történések iránya ezt nem követi.
Mindez őszintetlenné teszi a magyar kormány hozzáállását a Megemlékezés Éve szervezésében és anyagi támogatásában. Szabadjon Konrád György szavait idézni: „…az nem a százezernyi hetven évvel ezelőtt meggyilkolt zsidó gyerekről, hanem a mai magyar kormányról szól”. Hozzá szeretnénk tenni: annak választási kampányáról. Az áldozatok emléke nem lehet a napi politika és politikai harc, az ország imázsának a külföldnek szánt szebb bemutatása érdekében a propaganda eszköze.
Nem adhatjuk nevünket sem a történelemhamisítás, sem a Horthy-rendszer szerecsenmosdatásának szolgálatához. Meggyilkolt szüleink, nagyszüleink, testvéreink emlékének kegyelete számunkra mindennél előbbre való, ezért ebben a folyamatban nem kívánunk részt venni.
Mindezek miatt a Nové Zámky / Érsekújvári Zsidó Hitközség vezetősége egyhangúlag n úgy döntött, hogy a magyar kormány civil alapjának a megemlékező rendezvényeket támogató, már megitélt pénzügyi hozzájárulást nem fogadja el.“
Érsekújvárról 1944 júniusában több mint négyezer zsidót deportáltak. Ebből háromezer helyi és környékbeli volt, a többieket Szenc és Galánta környékéről hurcolták el. A helyi zsidó hitközség április 2. és 4. között a sárga csillag viselésének elrendelésére emlékezik, május 5-én és 6-án a gettók létrehozására, június 11. és 14. között arra, hogy a gettóból a téglagyárba terelték a zsidókat, ahonnan marhavagonokban a haláltáborokba szállították őket. Az emlékév rendezvényeit Érsekújváron a magyar kormányzati támogatás visszautasításától függetlenül megtartják. Szlovákiában keresnek hozzájuk támogatókat – írja az Új Szó.
A magyar kormány tavaly szeptemberben hozott létre egy másfél milliárdos civil alapot a holokauszt-emlékév alatti önkormányzati és civil programok támogatására, 1073 érvényes pályázat érkezett.