Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága előtt a Vatikán
Ezúttal azért kerül erre sor, mert az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye alapján minden államnak öt évenként jelentést kell benyújtania, hogy mit tett a gyermekjogok érvényesülése érdekében. A Vatikán mág 1990-ben csatlakozott ehhez az egyezményhez, ám azóta csak 1995-ben, majd több mint egy évtizedes kihagyással, 2011-ben tett eleget a jelentési kötelezettségének, ám egy szó sem esett benne a papok szexuális visszaéléseiről.
A csütörtöki alkalom kapcsán számos ország – Mexikótól kezdve az Egyesült Államokon át Nagy-Britanniáig – civil szervezetei éltek azzal a lehetőséggel, hogy úgynevezett alternatív jelentést nyujtsanak be a bizottsági meghallgatásra. Az Efe spanyol hírügynökség szerint csupán Mexikóból 169 civil csoport jelentett be papok által fiatalkorúak ellen elkövetett pedofil visszaéléseket. Az AP pedig úgy tudja, hogy a világszerte napfényre került legalább négyezer szexuális bántalmazásra kellene a Vatikánnak választ adnia.
A Szentszék szempontjából alighanem a legkínosabb eset a Krisztus légionáriusai kongregáció alapítójának, a mexikói Marcial Macielnek az esete, akinek pedofil botrányai a néhai II. János Pál pápa tudomására is jutottak, ám sohasem került a vatikáni igazságszolgáltatás elé. Talán nem véletlen egybeesés, hogy éppen egy hete kezdődött Rómában a kongregáció tanácskozása, amelyen új arculatot kívánnak adni a botrányokba keveredett, és az utóbbi három évben pápai megbízott által ellenőrzött katolikus mozgalomnak. A Vatikán a többi esetben is áthelyezte, félreállította azokat a papokat, akiknek visszaélései felszínre kerültek, de az eltussolás volt a gyakorlat. Erre még egy 1962-es irányelv adott utasítást, amely a hallgatás kötelezettségét írta elő a kiközösítés fenyegetésével.
A Vatikán az utóbbi években felszínre került megannyi eset kapcsán azzal védekezik – s várhatóan ezt az álláspontot képviseli majd Genfben Charles Scicluna, aki egy évtizede a Szentszéknél a szexuális bűntettek ügyésze –, hogy joghatósága az ENSZ idevonatkozó egyezménye kapcsán csak a miniállam 44 hektárnyi területére van, ahol néhány tucat gyerek él. Az egyház hivői és papjai által elkövetett bűneseteket pedig az adott ország törvényei alapján kell megítélni. Más kérdés, hogy a Vatikán eddig nem adott utasítást püspökeinek, hogy ha tudomásukra jutnak ilyen esetek, azt ne „házon belül”, hanem a hatáságot értesítve rendezzék.
Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága még tavaly júliusban kért a Vatikántól részletes információt, hogy milyen papok és szerzetesek által elkövetett szexuális visszaélésekről van tudomásuk. Genfben most a független szakértőkből álló bizottság meghallgatja a jelentéseket, ezt követően záró észrevételeiben értékeli az államok által tett intézkedéseket, illetve tesz ajánlásokat. Ezt néhány héten belül, legkésőbb február 5-én hozza majd nyilvánosságra.