Az ENSZ-ben azon vitáznak, ki szállít több fegyvert Szíriába
Az utóbbi napokban mind Oroszország, mind az Egyesült Államok azt feszegette, ki is látja el több fegyverrel Szíriát, ezzel még nagyobb konfliktust és több halálos áldozatot okozva az országban.
Pár napja Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azzal vádolta meg az oroszokat, hogy harci helikoptereket szállítanak a szír rezsimnek. Azt ugyan nem tudni, honnan vannak Washington információi, Franciaországnak már ez is elég volt, hogy több mint egy évvel a felkelés kezdete után felszólítsa az ENSZ BT-t, hogy hagyjon fel végre mindenki a fegyverszállítással Szíriába.
Több orosz katonatiszt szerint Clinton azokra a gépekre gondolhatott, amelyeket a szírek még a szovjet éra alatt vásároltak. Ezeket most csak javítani vitték Oroszországba, harci gépeket amúgy sem szállítottak Szíriába a legutóbbi húsz évben.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ügyben arra hivatkozott, amire a hasonló vádakkor eddig mindig: ők csak légvédelmi eszközöket adtak el a szíreknek, amelyek harcra nem használhatók, és nem fordíthatóak békés tüntetők ellen. Oroszország fegyverkereskedelemmel foglalkozó ügynöksége –amely nemrég a Pentagonnal kötött egy szerződést az afgán kormánynak szállított harci helikopterekről - is kommentálta az eseményeket. Szerintük teljesen legális volt, amit csináltak, és nem sértették meg sem az ENSZ egyezményeket, sem más nemzetközi megállapodásokat.
Egy fordítási hiba miatt szerdán ismét felcsaptak az indulatok. Az iráni média ugyanis Lavrovot idézve azt állította, Oroszország azzal vádolja az amerikaiakat, hogy ők fegyverzik fel a szír lázadókat. Lavrov szerint viszont ő csak arról beszélt, hogy az USA a régiót látja el fegyverekkel, de nem utalt egyértelműen a szír felkelőkre.
Kínán kívül Oroszország a másik állam, amely akadályozza, hogy komolyabb szankciókat hozzanak a szír az Aszad-reszim ellen. Ezért az oroszokra egyre nagyobb nyomás nehezedik. Clinton azzal próbálja meg rávenni Moszkvát a Szíria elleni keményebb fellépésre, hogy az érdekeire hivatkozik: ha Oroszország nem működik együtt, akkor elvesztheti befolyását a Közel-Keleten.
Franciaország mindeközben azt szeretné, ha végre erővel kényszerítenék ki Kofi Annan béketervét. Laurent Fabius francia külügyminiszter szerint létre kellene hozni egy repülésmentes övezetet is, a szír erők ugyanis gyakran légi fegyverekkel támadnak.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter világosan kijelentette, nem fognak beleegyezni, hogy az ENSZ Alapokmányának hetedik fejezetét alkalmazzák Szíriával szemben. Lavrov szerdán azt mondta Teheránban, hogy nem tudja figyelmen kívül hagyni, mit történt Líbiában, miután alkalmazták a katonai akciót is lehetővé tevő fejezetet.
Mindeközben a szír állami tévé a kormány biztonsági erőinek eredményeit méltatja, azok után, hogy nemrég napvilágra került, a szír erők gyerekeket kínoznak. Szerintük Hafféban nyugalmat teremtettek a katonák, miután megtisztították a területet a fegyveres terroristáktól. A Szabad Szíriai Hadsereg viszont attól tart, hogy hamarosan itt is megkezdődik a civilek lemészárlása, ahogy az Hulában történt. A megfigyelők kedden ugyan megérkeztek a városba, viszont vissza kellett fordulniuk, mert tüzet nyitottak rájuk, a tömeg pedig kövekkel támadta meg őket.
Az Amnesty International új jelentése már háborús bűnökkel és emberiség ellen elkövetett bűntettekkel vádolja a szír kormányt, és arra szólatja fel az ENSZ BT-t, hogy citálják a szír rezsimet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé.