Az elnök szerint jogtalanul alkalmaztak erőszakot az ukrán tüntetőkkel szemben
Kravcsuk szerint Janukovics elismerte, hogy a Majdanon, a kijevi Függetlenség terén jogtalanul alkalmaztak erőt a rendvédelmi szervek.
Jelenleg 11 tüntető van letartóztatásban, amiért a tüntetések alatt állítólag összetűztek a rohamrendőrökkel. A bíróság mindegyikőjüket 60 nap előzetes elzárásra ítélte. Ha bűnösnek találják őket, 3-7 év közötti börtönbüntetést szabhatnak ki rájuk. Janukovics a hivatala által adott tájékoztatás szerint azért ült tárgyalóasztalhoz a három korábbi államfővel, Leonyid Kravcsukkal, Leonyid Kucsmával és Viktor Juscsenkóval, hogy megvitassák az országban kialakult politikai válság rendezésének lehetőségeit.
A politikai válságot az váltotta ki, hogy november 21-én a parlament nem fogadta el a hét évre ítélt exkormányfő, Julija Timosenko külföldi gyógykezelését lehetővé tevő törvénycsomagot, az ukránoknak pedig egy váratlan kormányrendeletből kellett megtudniuk, hogy Janukovics elnök nem írja alá az ország EU-társulási megállapodását. A Timosenko-törvénycsomag elfogadási brüsszeli részről feltétel volt a társulási szerződés aláírásához. A tiltakozások első hullámát egy második követte azt követően, hogy november 30-án hajnalban a Függetlenség terén rohamrendőrök brutálisan szétverték a diákok békés, pártsemleges demonstrációját.
Akkor álltak az ellenzéki pártok a tüntetések élére. A résztvevők azóta már nemcsak az ország uniós integrációját követelik, hanem hatalomváltást, és az erőszakos rendőri fellépés felelőseinek megbüntetését, valamint a letartóztatott ellenzéki aktivisták szabadon bocsátását.
Viktor Juscsenko szóvivője a keddi tanácskozás kezdetekor közölte, hogy a találkozóra úgy kell tekinteni, mint a válság rendezését szolgáló nemzeti kerekasztal-tárgyalások megszervezésének első lépésére.
A Kravcsuk kezdeményezésére összehívott nemzeti kerekasztal-tárgyalásokat várhatóan késő délután kezdik meg Kijevben Viktor Janukovics és a három volt államfő, illetve az ellenzék, a tüntető diákok, a szakszervezetek, a művészvilág és más társadalmi csoportok képviselőinek részvételével.
Nem sokkal a tüntetők elengedéséről szóló bejelentés után jött a hír, hogy Janukovics delegációt küld Brüsszelbe a tárgyalások folytatására az Ukrajna és az Európai Unió közötti társulási megállapodás megkötése érdekében. Az elnök ezt a Kravcsukkal, Kucsmával és Juscsenkóbval folytatott megbeszélésén mondta. A küldöttség, amelyet Szerhij Arbuzov első miniszterelnök-helyettes vezet valószínűleg szerdán utazik Brüsszelbe. Janukovics szerint azt a feladatot adta a kormánynak, hogy gyorsítsa fel a tárgyalási folyamatot, hogy az EU következő csúcsértekezletére, jövő év márciusára aláírásra készen legyen egy új, kompromisszumos megállapodás.