Az elnök sem tudott a lopakodóról

Kedden a fejlesztés alatt álló kínai J-20-as lopakodó harci gép végrehajtotta első ismertté vált próbarepülését a Szecsuán tartománybeli Chengdu repülőtérén, ahol több mint egy hete már átesett gurulási teszten.

Mint tíz napja, most is azonnal megjelent a hír fotókkal együtt katonai témájú nem hivatalos kínai weboldalokon. Andrei Chang, a Kanwa Asian Defense magazin hongkongi szerkesztője azt mondta az AP-nek, hogy a próbarepülés 15 percig tartott, s a lopakodót egy J-10-es, ugyancsak kínai gyártmányú vadászgép kísérte. A szakértő szerint ugyanakkor még jó néhány évbe telik, amíg a prototípustól eljuthatnak a harci gép sorozatgyártásáig.

Az AP hírügynökség szerint a lopakodó tesztelésére rákérdezett a vasárnap óta hivatalos kínai látogatáson tartózkodó Robert Gates amerikai védelmi miniszter, amikor – a próbarepülésről szóló hírek után nem sokkal – kedden fogadta őt Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök. Állítólag nemmel válaszolt a kínai vezető arra, hogy az új harci gép bemutatását tudatosan időzítették volna Gates vizitjére; szerinte „azt már jó előre megtervezték”.

Az amerikai védelmi miniszter még Pekingbe tartva repülőgépén újságíróknak elismerte, hogy Kína előrébb tart a radarokat elkerülő új generációs harci repülőgépe kifejlesztésében, mint ahogyan azt Washingtonban gondolták. Foglakozott „az aggodalomra okot adó” más kínai katonai fejlesztésekkel is, így repülőgéphordozó anyahajó építésével, illetve az „anyahajó-gyilkosnak” nevezett ballisztikus rakéták projektjével. A New York Times beszámolója szerint Gates azt mondta, hogy ezekre az USA-nak megfelelő választ kell adnia saját programjaival. Így utalt az ötödik generációs F-22-es lopakodókra – amelyek gyártását 187 gép elkészülte után 2009-ben leállították –, a legújabb, s még korszerűbb radart-elkerülő vadászbombázó fejlesztésére, valamint a haditengerészetnek a támadó rakéták elhárítására szolgáló elektronikus zavaróberendezés tökéletesítésére.

Gatesnek a kínai elnökkel folytatott megbeszélésén – a Xinhua jelentése szerint – a felek egyetértettek a stratégiai bizalom elmélyítésének szükségességében, és a rendszeres tárgyalások fontosságában az esetleges „félreértések, téves következtetések” elkerülésének érdekében. „A látogatás haladást jelez a két katonai vezetés közötti egyeztetésekben, segíti a megértést, a kölcsönös bizalmat, ezzel hozzájárul a XXI. századi Kína-USA kapcsolatai erősödéséhez – mondta Hu, aki „a tisztelet és az egyenlőség és a reciprocitás” elvének fontosságát is hangsúlyozta. Hu egyébként a jövő héten három napos látogatást tesz az Egyesült Államokban Obama meghívására.

Gates amerikai újságíróknak kedden azt nyilatkozta: látogatásán megállapodtak, hogy az év első felében már sor kerül az új típusú katonai biztonsági egyeztetésre. Ezen elsődlegesen haditengerészeti ügyekre összpontosítanak majd, ám várhatóan érintenek majd rakétavédelmi, űrfegyverkezési és internetes-hadviselési kérdéseket is. A két ország között gyakorlatilag szüneteltek a katonai egyeztetések 2010 januárja óta, amikor Washington bejelentette 6,4 milliárd dolláros fegyvereladási szándékát Tajvannak.   

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.