Az ellenzék szerint színjáték a választás
Ötven éve először tartanak olyan parlamenti választást Szíriában, amelyen több párt képviselője is részt vesz. Az új alkotmányt három hónapja fogadták el, azóta engedélyezik a pártalapítást. Az új pártoknak lehetőségük van arra, hogy versenybe szálljanak a kormányzó Baath párttal. Három hónap alatt kilenc párt alakult, most hét párt több mint hétezer képviselője fog versengeni a 250 parlamenti helyért.
A kormányerők koalícióban, Nemzeti Progresszív Front néven indulnak a már többször is elhalasztott választáson. A 24 milliós országban 15 millió szavazásra jogosult van, a szír állami tévé már a voksolás kezdetekor azt mutatta, milyen hosszú sorokban állnak az emberek a szavazófülkék előtt. Máshol azonban tüntettek a rezsim ellen. Azt nem tudni, hogy Szíria minden részén – főleg a lerombolt területeken – voksolhatnak-e majd a választók.
Az ellenzék bejelentette, hogy bojkottálja a szavazást, és az egészet csak egy színjátéknak tartja. Szerintük a rezsim ezzel csak időt akar nyerni, és be akarja csapni a nemzetközi közösséget, hogy komolyan gondolja a reformokat. A kormány azonban az eseményt kulcsfontosságúnak nevezte éppen a tervezett reformok végrehajtása miatt.
A parlament egyébként nem egy befolyásos testület Szíriában, a valódi hatalom Bassár el-Aszad szír elnök és családja, valamint tanácsadói kezében összpontosul. A kormány kritizálói szerint a rezsim úgysem hagyja, hogy a kormánnyal szemben álló képviselők bejuthassanak a parlamentbe, a szavazók egy része azonban a változásban reménykedik.
Az erőszak a választás ideje alatt sem csillapodott. A kormány katonái és tankjai még mindig az utcákon vannak, a felkelők pedig továbbra is támadják a katonai konvojokat.