Az egység megőrzése mellett érvelt Cameron Skóciában
A brit kormányfő nem bízta minisztereire a skót ügyet, úgy döntött, hogy saját maga áll az északi terület lakossága elé. David Cameron csütörtökön látogatott el Edinburghbe, ahol az egység előnyeiről és a függetlenedés hátrányairól beszélt.
A kormányfő kifejezte, hogy "nagyon szomorú" lenne, ha Skócia kiválna a 300 éves unióból, ugyanis szerinte az Egyesült Királyság "együtt erősebb, biztonságosabb, gazdagabb és igazságosabb".
A kormányfő elsősorban a függetlenné válás hátrányaival ijesztgette a skótokat. Azzal érvelt, hogy Skócia elveszítené állandó helyét az ENSZ Biztonsági Tanácsában, nem részesülne az Egyesült Királyság védelmi költségvetéséből, az ország kereskedelmi bevételeiből és az olcsó hitelfelvételi lehetőségekből.
A tartomány tavaly nagy többséggel megválasztott kormányfőjét, Alex Salmondot nem győzték meg Cameron érvei. Szerinte az embereket egyáltalán nem érdekli az ENSZ Biztonsági Tanácsa, de a gazdasági helyzetük igen. Márpedig az olaj- és gáztartalékok, az árapály-energia, a tengeri szél- és hullámerőművek az elszakadás első húsz évében 30 milliárd font értékű "energiaalapot" biztosítanának az új, független Skócia számára.
Más számítások azonban nem ezt mutatják. A Taxpayer Scotland úgy becsülte meg, hogy egy önálló Skócia 270 milliárd fontos adósságheggyel kezdené meg működését, ami éves gazdasági teljesítményének több mint a duplája.
A két fél abban sem tud megegyezni, hogy mikor legyen a népszavazás. Cameron jövőre időzítené, Salmond azonban szeretné, ha két év múlva tartanák meg, és bevonná a szavazásba a 16-17 éveseket is. Cameron azt akarja, hogy csak igennel vagy nemmel lehessen szavazni, Salmond viszont beiktatna egy harmadik, köztes megoldást, mely szerint Skócia az eddiginél nagyobb autonómiát kapna, de nem válna ki az Egyesült Királyságból.