Az Egyesült Államok vegyi fegyverek bevetésével vádolja Szíriát

John Kerry amerikai külügyminiszter szerint tagadhatatlan és megbocsáthatatlan, ami történt. A Washington Post háborús beszédet hallott, Barack Obama elnök gondolkodik az Aszad-rezsim elleni válaszlépésen. Egy ciprusi brit bázison állítólag már folyik a készülődés.

Tagadhatatlan és megbocsáthatatlan, hogy Szíria vegyi fegyvereket vetett be a saját népe ellen – jelentette ki hétfőn Washingtonban John Kerry amerikai külügyminiszter. Ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok hivatalosan vegyi fegyverek bevetésével vádolja meg Szíriát.

A meglepően éles hangú televíziós bejelentésében Kerry azt állította, hogy a vegyi fegyverek bevetését igazoló filmvelvételek valódiak és kényszerítő erejűek, semmi nincs bennük, ami arra utalna, hogy hamisították őket. „Amit a múlt héten Szíriában láttunk, az mindenfajta erkölcsi mércét semmibe vesz” – hangoztatta az amerikai külügyminiszter, aki szerint Barack Obama elnök pillanatnyilag mérlegi, hogy az Egyesült Államok milyen válaszlépéssel éljen. Kerry hangsúlyozta, minden országnak ki kell állnia a nemzetközi jog által tiltott vegyi fegyverek bevetése ellen, és az ezeket az akciókat megtorló „igazságszolgáltatás” mellett.

Amerikai politikusok – köztük az elnök – korábbi bejelentése szerint a vegyi fegyverek bevetése az a határ, a „vörös vonal”, amelyet ha Basár el-Aszad szír elnök rezsimje átlép, akkor a nyugati erők felkelők oldalán beavatkoznak a két és fél éve tartó polgárháborúba. Obama egy CNN-nek adott hétvégi interjúban azt mondta, ha bizonyságot nyer, hogy az Aszad-rezsim vegyi fegyvert vetett be, az „meg fogja követelni” az Egyesült Államok figyelmét. Az elnök még pénteken felkérte a Pentagont, hogy minden eshetőségre vázoljon fel egy-egy kész forgatókönyvet a lehetséges válaszlépésekről, beleértve a katonai beavatkozást is.

Kerry órákkal azután szólalt meg, hogy az ENSZ szakértőit Damaszkusz beengedte azokra a helyszínekre, ahol szír ellenzéki közlések szerint a hadsereg szerdán vegyi fegyvert, ideggázt vetett be a felkelők ellen. A főváros négy keleti negyedében, Irbinben, Dzsobarban, Ein Tarmában és Zamalkában, illetve a keletre fekvő Muadhamijában az ENSZ-szakértők mintákat vettek, és találkoztak idegmérgezéses tüneteket produkáló áldozatokkal is. A francia egészségügyi szervezet, a Médecins sans Frontiéres szombati bejelentése szerint orvosai 3600 pácienst kezeltek idegmérgezéses tünetekkel damaszkuszi kórházakban, akik közül 355-en haltak meg. Az első szír ellenzéki bejelentések még több mint 1300 halálos áldozatról szótak.

Az Obama-adminisztráció a akövetkező napokban további információkat fog közölni a támadásokról – jelezte hétfőn Kerry, akinek a megszólalása a Washington Post kommentátora, Max Fisher szerint „háborús beszéd” volt.

Az Aszad-rezsim amaga részéről tagadja, hogy bevetett volna vegyi fegyver a múlt héten vagy bármikor a két és fél éve, 2011 márciusa óta tartó polgárháborúban.

Nemzetközi normák, magyarázat nélkül

Eközben a Fehér Házban Jay Carney szóvivő sajtótjékoztatót tartott az ügyről. Carney kérdésre megismételte, hogy az elnök jelenleg a válaszlépésen gondolkodik, ő maga viszont a döntésig nem hajlandó találgatásokba bocsátkozni arról, hogy egy esetleges katonai beavatkozásra Washington milyen ürügyet talál. A szóvivő kitért az Aszad-rezsim szövetségeseinek, Iránnak, illetve az állandó ENSZ BT-tag Oroszországnak a várható ellenkezésére. Erről azt mondta, azt Oroszország és Irán is elhiszi, hogy Szíriában vetettek be vegyi fegyvert. Az Egyesült Államok folyamatosan konzultá a helyzetről a szövetségeseivel – tette hozzá a szóvivő.

Carneyt a sajtótájékoztatón arról is faggatták, hogy a beavatkozás szempontjából mi a különbség az augusztus 21-i vegyi fegyveres támadás néhány száz halottja és a két és fel éves polgárháború eddig több mint százezer áldozata között. A szóvivő erre úgy felelt, a különbséget a „nemzetközi normák” jelentik, de ezen túl nem magyarázta meg a dolgot.

Először az elit alakulatokat vehetik célkeresztbe 

A Guardian újságírója, Martin Chulov az élő hírfolyamban arról ír, hogy a cipruson lévő brit katonai támaszponton, Akrotiriben már folyik a készülődés, vadászgépeket és szállítókat lehet látni, az aktivitás hatalmasat ugrott az elmúlt 48 órában, alig száz kilométerre a szír partoktól.

A lehetséges célpontokról a Guardian azt írja, az amerikaiak aligha fognak fegyverraktárakra csapást mérni, mert ez vegyi fegyverek elszabadulásával és terjedésével járhat. Az első valószínű célpontok a hadsereg elit alakulatai lesznek, közülük is kiemelten a negyedik páncélos hadosztály, amelyet az elnök bátyja, Maher ell-Aszad vezet. A hadosztály Szíria alavitáinak az egyik védőbástyája; főhadiszállása Damaszkuszban, a Mazzeh katonai támaszponton van. Egy másik valószínű célpont a Köztársasági Gárda, amely az elnöki palotát is védi. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.