Az Egyesült Államok óvja Kínát az új légtér-kiterjesztéstől
Az Egyesült Államok óva intette Kínát attól, hogy egy újabb légvédelmi azonosító övezetet hozzon létre a Dél-kínai-tengeren, ahol a Vietnam által is sajátjának tartott Paracel-szigetek (kínai néven Xisa-szigetek) fekszenek.
Harf, szerint Washingtonnak tudomása van azokról az információkról, amelyek szerint Kínában folynak az előkészületek egy újabb légvédelmi azonosító övezetet létrehozására. A szóvivő arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen egyoldalú és provokatív lépés fokozná a feszültséget a térségben, és komoly mértékben aláásná Kína elkötelezettségét a térségbeli geopolitikai viták diplomáciai úton történő rendezése iránt.
Az Aszahi Simbun című japán lap azt írta, hogy kínai védelmi tisztségviselők már kidolgozták egy új légvédelmi övezet tervét, amely a Vietnam által sajátjának tartott Hszisa-, közismertebb nevén Paracel-szigetekre is kiterjedne.
A Dél-kínai-tenger két nagyobb szigetcsoportja, a Nansa-(Spratly)szigetek és Paracel-szigetek felett Vietnam és Kína egyaránt teljes szuverenitást követel magának. Környékükön jelentős földgáz- és kőolajkészleteket sejtenek, a környező vizek halban gazdagok.
A Paracel-szigetek mintegy 30 kis szigetből, homokpadból és zátonyokból állnak. 1974-ben egy tengeri háború után kerültek kínai ellenőrzés alá. Amióta kilenc éve a kínaiak elkezdtek folyamatosan járőrözni errefelé, egyre több a konfliktus. 2012 áprilisában például a kínaiak több mint egy hónapig tartottak fogságban 21 vietnámi halászt a Paracel-szigetek egyikén, mert hajójukon „dinamitos halászathoz” használt 900 kilogramm robbanóanyagot találtak.
Peking november 23-án bejelentette légvédelmi azonosító övezetének kiterjesztését néhány, a környező országok - Japán, Dél-Korea és Tajvan - által vitatott hovatartozású térségre a Kelet-kínai-tengeren, amivel kiváltotta az érintett országok haragját. Az Egyesült Államok és az érintett távol-keleti országok nem ismerik el az övezetet. A rendelkezések szerint az övezetbe belépő gépek repülési tervét előre be kell nyújtani, az övezetben pedig követniük kell a kínai légi irányítók utasításait, ellenkező esetben "rendkívüli védelmi intézkedésekre" kell számítaniuk.