Huszonnégyezer katona keresi az eltűnteket Japánban
Néhány ezren tüntettek vasárnap Tokió központjában az atomenergia felhasználása ellen.
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint helyi szakszervezetek és környezetvédő szervezetek felhívására tartották rendőri biztosítással a megmozdulást, amely fennakadásokat okozott a japán főváros közlekedésében, de komolyabb rendbontás nem történt az eseményen.
A tiltakozók egyebek között arra szólították fel a hatóságokat, hogy számoljanak fel Tokió körzetében minden atomerőművet, valamint oszlassák fel a Tokio Electric Powert (TEPCO), japán egyik legnagyobb villamosenergiai cégét, amely a márciusi földrengésben megrongálódott fukusimai atomerőművet is működtette.
A japán kormány 24 ezer 800 katonát vezényel hétfőn a földrengés és szökőár sújtotta térségbe a még mindig eltűntként nyilvántartott több mint 12 ezer áldozat felkutatására - jelentette be ezzel párhuzamosan vasárnap a védelmi minisztérium.
A halálos áldozatok hivatalos száma 14 ezer 300. Az eltűntek egy részét a tengervíz sodorta el, mások a romok alatt lelték halálukat. Az intenzív kutatás két napig tart majd, és részt vesz benne a rendőrség, a parti őrség és amerikai katonák is. A műveletben 90 helikopter és repülőgép segíti a földön kutatókat. Ezenkívül a haditengerészet 50 hajóval és 100 búvárral kutatja át a tengert a parttól 20 kilométeres távolságig.
A március 11-i katasztrófa óta a japán fegyveres erők már harmadszor indítanak intenzív kutatást a holttestek után. A védelmi minisztérium szóvivője szerint ezúttal talán hatékonyabb lehet a keresőmunka, mert a tengervíz már visszahúzódott a szárazföldről. Hozzátette, hogy mindaddig újra és újra indítanak kutatást, amíg a hozzátartozóikat elvesztő családok akarják ezt.
A mezőgazdasági minisztérium pedig azt tervezi, hogy az erőmű környékén létrehozott, 20 kilométer sugarú zárt övezetben hat állatorvossal felméreti: mi lett a sorsa az elmenekült gazdák által otthagyott több százezer háziállatnak. Feltehetően legnagyobb részük elpusztult.