Az atom lehet a veszte a japán kormánynak
-Semmit sem tanultak. A tüntetők azt akarják, hogy szavazzák ki a Demokrata Párt képviselőit –mondta a Sophia Egyetem egyik professzora. Hétfőn több mint százezren tüntettek Tokióban az atomenergia ellen. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kormányzó párt támogató tábora fogy, elsősorban az atomenergia-politikája miatt. Nagy gondot jelenthet ez a Demokrata Pártnak, elméletileg ugyanis 2013 szeptemberében lenne esedékes a következő alsóházi választás, de előfordulhat az is, hogy hamarabb megtartják.
A hétfői volt a legnagyobb demonstráció azóta, hogy Yoshihiko Noda miniszterelnök bejelentette, újra kell nyitni a reaktorokat, hogy biztosítani tudják Japán energiaellátását. A kormány állítólag három forgatókönyvet dolgozott ki. Az egyik szerint a nullára csökkentik az atomenergia-felhasználást, amilyen gyorsan csak lehet. A második szerint 2030-ra tizenöt, a harmadik alapján húsz - huszonöt százalékra redukálják a nukleáris energia arányát. Az atomenergia a 2011. márciusi katasztrófa előtt harminc százalékát tette ki a felhasznált energiának. Egy 2010-es terv szerint több mint ötven százalékra emelték volna húsz év alatt a nukleáris energia arányát, a fukusimai atombaleset viszont keresztülhúzta ezeket a számításokat. Szakértők szerint a kormány valószínűleg a második megoldás mellett dönt majd augusztusban.
Egy reaktort a hónap elején már újraindítottak, egy másikat pedig hamarosan ismét üzembe állítanak majd. Az atomenergiáról a lakosokat is megkérdezik, Japán-szerte folynak a nyilvános meghallgatások. Az összejöveteleken kilenc szónok szólal fel, minden forgatókönyvről három ember beszél. A közönség interneten és faxon keresztül is kommentálhatja a beszédeket, majd tartanak egy rövid szavazást. Egy vasárnapi meghallgatáson a Tohoku Electric Power egyik alkalmazottja is beszélt, és a húsz-huszonöt százalékos megoldás mellett kardoskodott. A közönség kifütyülte.
A fukusimai katasztrófa miatt 150 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát.