Az argentin elnök puszit kapott a pápától
A pápa múlt szerdai megválasztása óta ez volt az első államfői találkozója. Mint a Vatikán előzetesen közölte, az argentin Jorge Bergoglio ezzel szülőhazájának és annak elnökének tett gesztust. Federico Lombardi szentszéki szóvivő a húszperces találkozót „informálisnak és szívélyesnek” minősítette. Az argentin elnökasszony egy mate teás készletet ajándékozott a pápának.
Cristina Fernández arra is megkérte a pápát: támogassa a Falkland-szigetek ügyét, illetve közvetítsen Argentína és Nagy-Britannia között. Tavaly egy veteránoknak tartott misén még Bergoglio bíborosként az első latin-amerikai pápa arra utalt, hogy Falkland Argentínához tartozik. (A helyi lakosok körében egy hete tartottak népszavazást, ők a brit fennhatóságra szavaztak.)
Argentínában nagy érdeklődés előzte meg a találkozót, hiszen az államfőségben egymást váltó Kirchner házaspár nem tartott jó viszonyt Buenos Aires bíborosával. Bergoglio kifogásolta, hogy a kormányzat keresztezte egy sor kérdésben az egyház nézetét, így engedélyezték az egyneműek házasságát, az iskolai szexuális felvilágosítást és a fogamzásgátlást is.
Hétfőn az argentin elnök kíséretében Rómába érkezett a dél-amerikai ország legfelsőbb bíróságának elnöke is. Ricardo Lorenzetti azt nyilatkozta az olasz sajtónak, hogy Ferenc pápa „teljesen ártatlan”, nem merült fel gyanú, hogy bármiképp érintett lett volna a katonai diktatúra (1976–83) során elkövetett emberi jogsértésekben, s ezért jár neki az ártatlanság vélelme.
Az 1,2 milliárd hívőt összefogó katolikus egyház 266-ik pápájának keddi beiktatásán több mint 120 országból vesznek részt hivatalos küldöttségek, számos vendég, köztük Áder János elnök hétfőn már megérkezett. Rómába várják az isztambuli Bartholomeo pátriárkát is, akinek személyében az 1054-ben bekövetkezett egyházi szakadás óta először lesz jelen az ortodox keresztények egyik szellemi vezetője a katolikus pápa beiktatásán. Nemzetközi érdekesség, hogy ugyancsak megérkezett már Ying Jeou Ma tajvani elnök. Tajvannak 23 országgal van diplomáciai kapcsolata, Európában viszont csak a Vatikánnal. A pekingi külügyi szóvivő a múlt héten üdvözölte Bergoglio megválasztását, s jelezte az ázsiai ország készségét a kapcsolatok javítására, ám ennek feltételei között említette, hogy a Vatikán ismerje el a kínai kormányt, illetve azt, hogy Tajvan Kína elidegeníthetetlen része.