Az Arab Liga megfigyelőit megnyugtatta a tegnapi látogatás
Mint a delegáció vezetője elmondta: látják Szíria együttműködési készségét a béke megteremtésében, a helyzet Homszban pedig szerinte „megnyugtató”. A szudáni Musztafa al-Dabi tábornok a Reutersnek beszélt erről, majd hozzátette: a lázadó város egyes részei azért, ahol a megfigyelők jártak, egyáltalán „nem voltak jó állapotban”.
Újabb városokba látogatnak el
Bár a delegáció érkezése előtt kivonták a tüzérséget és a tankokat a városból, a több tízezres tömegtüntetésben részt vevőkkel szemben mégis használtak könnygázt és éleslőszert, hogy feloszlassák őket, annak ellenére is, hogy korábban azt ígérték: az Arab Liga béketárgyalásai alatt visszavonják a katonaságot a városokból, és engedélyezik a békés tüntetéseket. Hat tüntetőt lelőttek a katonák, mikor tüzet nyitottak a tegnap összegyűlt hatalmas tömegre, mely őszinte beszédre buzdította a megfigyelőket. A civilek közül több mint ötezren, a katonák közül pedig kétezren vesztették életüket az elmúlt kilenc hónapban.
Ennek ellenére a delegációvezető al-Dabi szerda reggel úgy nyilatkozott: a helyzet teljesen megnyugtató. – Volt néhány zűrös hely, ahol a helyzet nem a legjobb, de nem történt semmi rémisztő, legalábbis amíg mi ott voltunk. Minden nyugodt volt, és nem voltak összecsapások. Tankokat nem láttunk, csak felfegyverzett harckocsikat. De ne felejtsük el, ez még csak az első napunk volt, így alaposabb nyomozásra lesz szükség, hogy mindennel tisztában legyünk. Annyi bizonyos, hogy húsz embert otthagytunk a városban, akik hosszú időn át maradnak – írja a BBC.
Az AFP-nek a vezető úgy nyilatkozott: csütörtökön három másik, a felkelőket tömörítő városba látogatnak el, Hamába, Idlibbe és Dérába.
Letartóztatottakat engedtek el
Az ellenzéki, emberi jogi csoportok eközben erősen kritizálják al-Dabit, mert – mint mondják – lehetetlen, hogy a darfuri és szudáni eseményekben részt vevő katona valaha is erős katonai fellépést kérjen a szíriai elnök és rendszere ellen. Az Arab Liga szerint viszont al-Dabi nagyszerű katonai és diplomáciai tapasztalatokkal rendelkezik.
Az emberi jogi szervezet azzal is gyanúsítja a szír hatóságokat, hogy a megfigyelők által nem látogatható katonai létesítményekbe rejtették el azt a több ezer letartóztatottat, akiket a békekezdeményezés miatt szabadlábra kéne helyezniük. Az Amnesty International számításai szerint 15 ezer letartóztatott lehet börtönökben. A szír állami tévé egyébként most jelentette be, hogy szabadon engedett 755 foglyot, akiket a kilenc hónapja tartó felkelés során "kisebb incidensek" miatt tartóztattak le, de akiknek "kezéhez nem tapad szíriai vér."
Szíria legfőbb szövetségese, Oroszország eközben arra biztatja a szír rezsimet, hogy teljes mértékben működjön együtt a megfigyelőkkel, és engedjen nekik annyi szabad teret, amennyi csak elképzelhető. Mások szerint viszont ha Szíria enged az Arab Liga béketervének, és gyengít uralmán, akkor egész városok esnek ki felügyelete alól.