Az államfő, aki egy nap alatt kétszer írt történelmet
Az 58 éves Cristina Fernandez Kirchner – sajtóbeli becenevén CFK – az argentin történelem legnagyobb győzelmét aratta a vasárnapi választásokon: a szavazatok háromnegyedének feldolgozása után az újrázásra játszó elnök 53 százalékon állt, míg hozzá legközelebb álló riválisa csupán 17 százalékot tudhatott magáénak – írja az AP amerikai hírügynökség. A belügyminiszter, Florencio Randazzo a közvéleménykutatásokra támaszkodva már a választások előtt megjósolta, hogy Fernandez nagy előnnyel fog nyerni, különösen a párt egyik erősségének számító, sűrűn lakott Buenos Aires tartományban.
„Számíthatnak rám, és arra, hogy folytatom, amit elképzeltünk – mondta győzelmi beszédében CFK. – Elsősorban azt szeretném, ha együttműködés lenne az országban és Argentína tovább növekedne és gazdagodna. Meg akarom változtatni a történelmet” – tette hozzá az állasmfő, aki később arról beszélt, milyen mély érzelmek kötik Argentínához, melyet a jövőben is védeni fog a külső veszélyektől és döntéseiben csakis az argentinok érdekeit tartja szem előtt.
CFK Latin-Amerika első olyan elnökasszonya, akit másodszor is megválasztottak, és ő az, akinek a valaha feljegyzett legnagyobb előnnyel sikerült a győzelem, amióta Argentíinában 1983-ban visszaállították a demokráciát. Amiért mégis keserédes számára az ünnep, az az, hogy újraválasztását és történelmi győzelmét tavaly októberben szívinfarktusban elhunyt férje – egyben elődje – Nestor Kirchner már nem érhette meg. Együtt ünnepelt viszont vele az a több ezer, zászlókat lengető, a főváros egyik embematikus terén összegyűlő szimpatizáns, akik Fernandez beszédét hatalmas képernyőkön követték végig, éljenzésükkel pedig többször meg is szakították azt.
Az elnöklése alatt regnáló koalíció, a Mozgalom a győzelemért abban reménykedik, hogy elegendő helyet nyer el a kongresszusban ahhoz, hogy új szövetségeket alakítson ki a többi párttal és visszanyerje 2009-ben elvesztett irányítást. (Fernandez első elnöksége idején rendkívül negatív kritikákat kapott, férje elvesztése után azonban sikerült visszaszereznie népszerűségét.) Legtöbb választója most mégsem a szimpatikus özvegy szerepe miatt szavazott rá, hanem azért, mert úgy gondolja: egy kormányváltás megingatná Argentína jelenleg stabilnak tűnő gazdasági helyzetét.