Az államé marad Prága jelképe

Tizennyolc évig pereskedett a cseh állam és a római katolikus egyház a Szent Vitus-székesegyház tulajdonjogáról. Ennek a végeláthatatlan vitának vetett véget most Václav Klaus cseh államfő és Dominik Duka prágai érsek, a cseh római katolikus egyház prímása.

Megállapodásuk szerint  Prága egyik jelképe továbbra is állami tulajdonban marad, viszont az érsekséggel közös gondnokság alá helyezik, s a műemlékegyüttest érintő minden kérdésben az állam és az egyház által létrehozott közös bizottság dönt.  Az egyezség részeként a cseh egyház a Hradzsinban több ingatlant kap.

Az elnök szerint a legfőbb ideje volt kulturáltan befejezni a pereskedést, amely csaknem két évtizeden át megosztotta a társadalmat. A másfél hónapja kinevezett egyházi méltóság pedig kifejtette: Csehország legismertebb temploma nemcsak a hívők, hanem a nem vallásos emberek zarándokhelye is.

A székesegyházat 1344-ben kezdték el építeni, az egykori román stílusú rotunda helyén. A főhajó és a százméteres torony az elmúlt század elejére, az egész létesítmény pedig közadakozásból és állami támogatásból 1929-ben készült el. Itt helyezték el a cseh királyok koronázási ékszereit, s azóta a lakosság a templomot a cseh államiság egyik jelképének tekinti. 1954-ben a csehszlovák kormány úgy rendelkezett, hogy a létesítmény állami tulajdonba kerül. Másfél évtizeddel ezelőtt a hatalmi önkény törvénytelenségére hivatkozva a cseh római katolikus egyház visszakövetelte a székesegyházat. Több ellentétes alsóbb fokú ítélet után a prágai legfelsőbb bíróság  nem minősítette törvénytelennek az elmúlt évszázad közepén hozott határozatot. Ezért a három hónappal ezelőtt nyugdíjba vonult Miloslav Vlk érsek jogorvoslatért alkotmánybírósághoz fordult. Véleménye szerint a perben olyan személyek döntöttek, akik  a letűnt rezsimben is már ugyanebben a pozícióban voltak, tehát elfogultak. - Minden egyházmegye szíve a katedrális – hangoztatta. A hétfő esti egyezség után az új cseh érsek minden bizonnyal visszavonja az alkotmánybírósági beadványt.

Több neves cseh jogász, valamint az államügyész is úgy vélekedik, hogy a székesegyház építéséhez nemcsak a római katolikusok, hanem más vallású és a felekezet nélküli polgárok is hozzájárultak, ezért az európai gótika egyik legszebb épületének tulajdonjoga az államot illeti meg. Ugyanezt az álláspontot osztja a lakosság nagy többsége is, a nemrég elvégzett közvélemény-kutatások adatai szerint.

A Szent Vitus-székesegyház. Társbérletben az állammal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.