Az al-Kaida leggazdagabb csoportja uralja Észak-Malit

Az al-Kaida leggazdagabb ága irányítja Mali északi részét, állítja az amerikai hadsereg afrikai csapatainak (AFRICOM) vezetője. Pénteken visszatér Bamakóba az ideiglenes elnök, akit azóta Párizsban kezelnek, hogy májusban megtámadták az elnöki palotában.

Carter Ham tábornok szerint a nemzetközi erőknek nagy kihívással kell szembenézniük, ha fel akarják venni a harcot a terrorszervezet Észak-Afrikában jelen lévő csoportjával, az Iszlám Maghrebi al-Kaidával (AQIM).

A sokáig mintaországként emlegetett Maliban a márciusi bamakói puccs után sikerült a tuaregeknek és az iszlamista csoportoknak elfoglalniuk az ország északi részét. Az utóbbi hetekben az iszlamisták átvették a hatalmat. Az afrikai és a nyugati országok vezetői szerint a terület biztonságos menedékhelyet nyújt a terroristáknak, így a régióban és nemzetközileg egyaránt veszélyt jelent. Az AQIM az algériai polgárháború során szerveződött, majd lassan tovább terjeszkedett, nyugati turisták elrablásáról váltak hírhedtté.

A Reutersnak nyilatkozó tábornok szerint a nemzetközi közösség elszalasztotta felvenni a harcot az AQUIM-mal, amikor még viszonylag gyengének számított a szervezet. Most a helyzet már sokkal bonyolultabb, és a terroristák miatt aggódó kormányoknak sokkal nagyobb erőfeszítést kell kifejteniük. A tábornok hozzátette azt is, a területen randalírozó iszlamista csoportok közötti kapcsolat nagyon összetett, és nem lehet tudni azt sem, hogy ideológiai okok miatt egyeznek ki egymással, vagy más indokuk van. – A területen a legnagyobb hatalom az AQUIM, ők a leggazdagabb csoportja az al-Kaidának. Az utóbbi időben nagyon megerősödtek, és rengeteg pénzt gyűjtöttek össze emberrablással – mondta a tábornok.

Az afrikai és a nyugati kormányok – köztük az Egyesült Államok és Franciaország – egy ideje már tárgyalnak egy esetleges katonai beavatkozásról, amelyet afrikai csapatok vezetnének, és a Nyugat támogatná őket. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa július elején jóváhagyta, hogy a nyugat-afrikai országok próbáljanak véget vetni a mali válságnak, egy katonai beavatkozást viszont csak akkor támogatnak, ha az afrikai országok részletes tervet nyújtanak be a hadműveletről.

Az ország északi részének rendezését a politikai helyzet is akadályozza. Állítólag hamarosan megalakul az új kormány, pénteken hazatér ugyanis Dioncounda Traore ideiglenes elnök. Őt azóta Párizsban ápolják, hogy a tüntetők májusban betörtek az elnöki palotába, és megtámadták.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.