Az AI a téli olimpia idején kampányol az orosz törvények ellen

Vlagyimir Putyin születésnapjára és a szocsi téli olimpiai játékok idejére időzítette kampányát az Amnesty International (AI), így tiltakozva az emberi jogok megsértése és az orosz törvények ellen.

A szocsi téli olimpiai játékok lángjának Moszkvába érkezésével egy időben indította el az AI nemzetközi kampányát, amely az Oroszországban kialakult, visszás emberi jogi helyzetre hívja fel a figyelmet.

Az október 7-én, Putyin elnök születésnapján indult tiltakozó rendezvénysorozat világszerte több százezer aktivistát mozgósít. A nemzetközi szervezet közleménye szerint a videóüzeneteken és petíciókon kívül a támogatók az orosz nagykövetségek előtti flash mobokon és tüntetéseken fejezik ki tiltakozásukat az ellen, hogy "az olimpiai játékok magasztos égisze és látványos közvetítései mögé bújva tovább folytatódjanak az oroszországi jogsértések." Az Amnesty International Magyarország eseménysorozata pénteken kezdődik egy rendhagyó, Make up! Wake up! elnevezésű, Putyin elnöknek szóló ébresztővel.

- Az olimpiai eseménysorozat alkalmat nyújt arra, hogy rávilágítsunk a hatóságok által az ünnepi dekorációk mögé rejtett jogsértésekre. Fontos, hogy a játékok szervezői és a sportolók megismerjék, hogyan korlátozták az utóbbi időben az orosz hatóságok a civil társadalom és a hétköznapi emberek szabadságjogait – mondta John Dalhuisen, az AI Európai és Közép-ázsiai programvezetője.

Békés tüntetések, homofób törvények, Pussy Riot a kiemelt témák

A szervezet kampányában kiemelten foglalkozik például három békés tüntető ügyével, akiket több mint egy éve tartanak fogva. 2012 májusában a moszkvai Bolotnaja téren vették őket őrizetbe a parlamenti és miniszteri választásokat követő tömegtüntetések során. Rajtuk kívül tizenhárom ember ellen folyik még eljárás, és többen várják, hogy elkezdődjön a perük. Oroszországban ráadásul súlyos bírságokat szabnak ki békés tüntetések szervezőire, gyakran önhatalmúlag alkalmazva a szabályokat és korlátozásokat. 2013-ban több mint 600 embert tartóztattak le 81 eseményen, csak Moszkvában és környékén.

Az AI fel szeretné hívni a figyelmet arra is, hogy a 2012-es „külföldi ügynök” törvény szigorúan lépett fel a civil szervezetekkel (NGO) szemben, a bírósági eljárás során több szervezetre és vezetőikre súlyos büntetést szabtak ki. A hatóságok több civil szervezetet szólítottak fel arra, hogy regisztrálják magukat „külföldi ügynökként”, vagy vállalják a büntetést.

A szervezet hangsúlyozza, hogy a 2013-ban hozott homofób törvények korlátozzák a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszexuális (LMBTI) csoportok szabad véleménynyilvánításhoz és gyülekezéshez való jogait, és erőszakos fellépések is előfordultak velük szemben. LMBTI rendezvényeket tiltottak be, és ellentüntetők zavarták meg a demonstrációkat. Több résztvevőt őrizetbe vettek, amiért népszerűsítették a „nem-hagyományos kapcsolatokat kiskorúak között”. Akár 3000 dolláros pénzbírsággal is sújthatják azt, aki megszegi a törvényt.

Az AI említi a Pussy Riotot is: az „istenkáromlás” törvényt azután hozták, hogy a punkegyüttes egy provokatív politikai fellépést szervezett egy moszkvai ortodox templomban, 2011-ben. Két énekes jelenleg is kétéves börtönbüntetését tölti, egyikük, Nagyezsda Tolokonnyikova éhségsztrájkolt a rossz börtönkörülmények miatt, jelenleg a börtönkórházban van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.