Az USA-ra marad az Iszlám Állam elleni harc

Az Egyesült Államok immáron Rakkát, az Iszlám Állam önkényesen kikiáltott kalifátusának a központját támadja, azonban lanyhulnak az eddigi szövetségesei. A szaúdiakat mindinkább leköti a jemeniek elleni harc, míg a franciák és britek inkább Irakra összpontosítanának.

Miközben az Egyesült Államok az Iszlám Állam (IS) elleni légicsapások fokozására készül Szíriában, a nyugati szövetségesek részvétele korlátozott, a dzsihadista szervezet elleni katonai fellépés elején aktívnak mutatkozó arab országok pedig jórészt eltünedeztek - írta vasárnapi beszámolójában a The New York Times.

Az ügy kapcsán az MTI emlékeztet, hogy Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Jordánia a harci gépeinek nagy részét az Irán által támogatott jemeni síita húszi lázadók elleni harcra csoportosította át. Bahreini repülőgépek utoljára februárban, a jordániaiak augusztusban támadtak Szíriában, az omániak pedig járőröznek ugyan, de a szerepük szerény.

A nyugati szövetségesek, köztük a franciák és az ausztrálok hajtottak ugyan végre csapásokat Szíriában, de tűzerejüket főleg Irakra összpontosítják. A britek csak az utóbbi országban támadnak, Szíriában csak felderítő repüléseket hajtanak végre, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök pedig választási kampánya során hazája harci gépeinek visszavonását ígérte.

Emellett a szövetségesek egyike sem akar az Egyesült Államokhoz hasonlóan repülőket állomásoztatni a törökországi incirliki bázison, ami pedig a jóval rövidebb repülési távolság miatt jelentősen megkönnyíthetné számukra a támadások indítását.

A lap által közölt összesítés szerint az Egyesült Államok arab és a nyugati szövetségesei Szíriában a 2700 légicsapás 5 százalékát, Irakban pedig a 5100 támadás 30 százalékát hajtották végre.

A Perzsa-öbölben 2007 óta először nem tartózkodik amerikai repülőgép-hordozó; a Theodore Rooseveltet, amelynek harci gépei a légicsapások 10 százalékát hajtották végre, október elején karbantartásra visszarendelték. Franciaország csütörtökön jelentette be, hogy a hiány pótlására a térségbe vezényli egyetlen repülőgép-hordozóját. Ilyen osztályú amerikai hadihajó december közepén érkezik ismét a régióba.

Charles Brown tábornok, az IÁ elleni légi hadjárat parancsnoka a lapnak elmondta, hogy a légicsapások kiterjesztése az elkövetkező napokban Rakka, a dzsihadista szervezet székhelye környékén várható, ahol újonnan felfegyverzett kurd és arab egységek kísérelnek meg előrenyomulni. Ugyancsak fokozzák a támadásokat az IÁ olajlétesítményei, bombagyárai és egyéb kulcsfontosságú létesítményei ellen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.