Az este majdnem kitört az orosz–ukrán háború
Ukrán helikopter repül egy páncélozott szállító harci jármű mellett Donyeckben Valentyn Ogirenko / Reuters |
Krasznyij Lucsban – mesélte Sztrelkov – a kozákok elmenekülése után már csak egy maréknyi szeparatista tart ki. Andrej Purgin, a májusi népszavazás után függetlenséget kiáltó Donyecki Népköztársaság miniszterelnök-helyettese ennek némileg ellentmondva azt állítja, hogy két folyosó még nyitva áll a szeparatisták előtt Donyeckben. Az egyik egy közeli településen, Makiivkán, a másik a városi áramellátón keresztül vezet a szabadság felé.
Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője egyelőre nem erősítette meg a Krasznyij Lucs bevételéről szóló hírt. Az ukrán hadsereg pénteken 13 katonát veszített a szeparatistákkal vívott harcok során.
A Sztrelkov egyébként álnév, Igor Girkint, az orosz katonai hírszerzés, a Felderítő Főcsoportfőnökség (GRU) volt ezredesét rejti, aki a kelet-ukrajnai harcok előtt szerepet vállalt a Krím Oroszország általi annektálásában is.
Valerij Csalij, Petro Porosenko ukrán elnök kabinetfőnök-helyettese korábban a televízióban jelentette be, hogy a péntek este majdnem kitört az orosz–ukrán háború, egy orosz katonai egységek kísérte „humanitárius konvoj" – benne tankokkal és más harci járművekkel – ugyanis láthatóan be akart hatolni Ukrajna területére. Hogy hol, azt Csalij nem árulta el, csak annyit mondott, hogy az oroszok végül meggondolták magukat és megálltak a határ előtt. Háborút is provokálhattak volna, ha nem ezt teszik – tette hozzá a politikus.
Csalij elmondása szerint Porosenko a konvoj közeledése miatt rendkívüli biztonsági ülést tartott, Pavlo Kimkin ukrán külügyminiszter pedig felhívta az orosz kollégáját, aki végül biztosította, hogy a konvojt megállítják. Porosenko eközben John Kerry amerikai külügyminisztert tájékoztatta az incidensről, és beszélt Peter Maurerrel, a Vöröskereszt főigazgatójával, az oroszok eredetileg ugyanis arra hivatkoztak, hogy a konvoj a Vöröskereszttel történő együttműködés keretében segélyt vitt volna Ukrajnába. Az Ukrajinszka Pravda szerint Maurer cáfolta, hogy Vöröskeresztnek köze lenne a dologhoz.
Porosenko egyébként gondolkodik, hogy beengedjen segélyt Donyeckbe és főleg abba a Luganszkba, amelynek a központjában 425 ezer ember tengődik egy hete áram, élelem és víz nélkül a harcok miatt, de jelezte, hogy nem akar katonákat látni a segélyszállítmányok mellett. A helyi hatóságok a várost már napokkal ezelőtt humanitárius katasztrófa sújtotta övezetnek nyilvánították, és szombat este a donyecki szeparatisták is ennek az elkerülésére hivatkozva kértek tűzszünetet a kijevi vezetéstől.
A Kremlt pénteken az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is figyelmeztette, hogy ne humanitárius okokra hivatkozva keressen ürügyet a beavatkozáshoz donyecki és a luganszki szeparatisták oldalán.