Az ENSZ BT is rábólintott az Iránnal kötött megállapodásra
A világszervezet legfontosabb biztonságpolitikai döntéshozó szerve egyúttal fenntartotta magának azt a lehetőséget, hogy ismételten életbe léptethesse a gazdasági büntetőintézkedéseket abban az esetben, ha Teherán az elkövetkező évtized során megsértené a Bécsben a múlt héten megkötött alkut.
A hétfői határozat értelmében a szankciókon csak azt követően enyhítenek, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentésben igazolja a BT-nek, hogy Irán megtett több, a nukleáris programja korlátozásáról szóló megállapodás által előírt lépést.
Ha megállapítják, hogy fennállnak a nemzetközi szankciók enyhítésének feltételei, egyszerre hét korábbi BT-határozat veszíti érvényét és a hétfőn elfogadott dokumentum rendelkezései lépnek majd életbe.
A BT új határozata egy évtizedig korlátozza a nukleáris anyagok és technológia Teheránnak történő átadását.
A korábban bevezetett szankciók a ballisztikus rakétatechnológia beszerzése és az egyes személyek kintlévőségeinek befagyasztása esetében még nyolc, a hagyományos fegyverek kereskedelme esetében pedig még öt évig hatályban maradnak.
A bécsi megállapodás esetleges megsértésével kapcsolatban a Biztonsági Tanács által hétfőn elfogadott dokumentum úgy rendelkezik, hogy a testületnek egy erre vonatkozó panasz beérkezését követően 30 napon belül szavaznia kell arról, hogy továbbra is érvényben maradjon-e a szankciók enyhítéséről szóló határozat. Ha a BT-ben nem alakul ki összhang a kérdésben, akkor a büntetőintézkedések automatikusan ismét hatályba lépnek.
Ez az eljárás elejét veszi annak a lehetőségnek, hogy a 15 tagú BT vétójoggal rendelkező öt állandó tagja - köztük Oroszország és Kína - meg tudja akadályozni az Irán elleni szankciókhoz történő visszatérést.
Amerikai tájékoztatás szerint egyébként a büntetőintézkedések a BT bármelyik állandó tagjának kezdeményezésére is visszaállíthatók lesznek.
A hétfőn elfogadott BT-határozat 10 évig marad érvényben, ám az Iránnal Bécsben megállapodó hat nagyhatalom és az EU múlt héten levélben jelezte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak, további öt évvel meg kívánja hosszabbítani a mechanizmusnak élettartamát, amely fenntartja a büntetőintézkedésekhez való visszatérés lehetőségét.
Az Európai Unió hétfőn hagyta jóvá a bécsi megállapodást, az amerikai kormány pedig eljuttatta azt a kongresszushoz, amelynek 60 napja van a mérlegelésre. Hogy időt adjon az amerikai törvényhozásnak a vizsgálódásra, az új BT-határozat számos rendelkezése 90 napig nem lép hatályba.