Az Egyesült Államok destabilizálással vádolja Kínát
Peking és Tokió viszonyát évek óta feszélyezi a japán felségterületnek számító Szenkaku (kínaiul Diajü)-szigetek helyzete, május közepén pedig feldühödött vietnamiak két ipari parkban is kínai, hongkongi és tajvani cégek épületeit gyújtották fel, tiltakozásul egy olajfúró torony miatt, amelyet a kínaiak mindössze 210 kilométerre építettek fel a délkelet-ázsiai ország partjaitól. Az emiatt kitört vietnami zavargásoknak halottai is voltak, Peking pedig végül úgy döntött, hogy inkább elköltözteti a tornyot.
A Shangri-La Dialogue névre keresztelt konferencián Hagel beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok támogatja Japán törekvéseit a regionális diplomáciában való nagyobb szerepvállalásra – erről Abe Sindzó japán miniszterelnök beszélt a maga pénteki előadásában –, és figyelmeztette a Thaiföldön a politikai válság miatt nemrég puccsot végrehajtó katonai vezetést, hogy mielőbb adja vissza egy polgári kormányzatnak a hatalmat. – bár bangkoki bejelentések szerint ez még másfél évig nem fog megtörténni.
Hagel meglepően éles hangú megjegyzéseire kínai részről eddig a Színgapúrba küldött delegáció vezetője, Wang Guanzhong helyettes vezérkari főnök reagált. Ő azt mondta, Pekinget aggasztja az amerikai japán közeledés. Főleg az, hogy az amerikai védelmi miniszter támogatásáról biztosította Abét az önvédelem jogához, ha Japánt provokáció érné a Szenkaku-szigetek körül, de Pekingnek nem tetszik az az ígéret sem, amely szerint az Egyesült Államok fejleszteni akar a katonai együttműködésen a távol-keleti szövetségeseivel. Az elmondása szerint Hagel ezt a regionális stabilitás zálogának tartja.