Az eddigi legtartósabb amerikai légicsapást mérték Kobanéra

Szerda este folyamán folytatódtak a harcok a szíriai határnál lévő Kobane körül, a kurdok műveleteket indítottak az Iszlám Állam (IS) ellen. Történt ez azután, hogy az Amerika vezette koalíció az eddigi legtartósabb légicsapásait mérte az IS-re, mely eddig Kobanénak már három kerületét foglalta el biztosan.

A legutóbbi médiahírek szerint az amerikai hadsereg öt légicsapást mért Kobane környékére hétfőn és kedden. A szíriai kurd katonák azt mondták a légitámadások az eddigi leghatékonyabbak voltak, de már sokkal előbb kellett volna azokat végrehajtani. Az IS hirtelen előretörését sikerült megállítani ugyan, de a Kobanénál lévő harcok folytatódnak – írja a BBC.

A kurd szíriai párt vezetője, Salih Muslim azt mondta, az este folyamán a helyzet még mindig kritikus maradt.

„Kemény harcokat folytatnak a Népi Védelmi Egységek ( helyi rövidítéssel YPG) erői és megpróbálják megvédeni a civil lakosságot."

Törökországban eközben demonstrációk kezdődtek. A tüntetők szerint Törökország nem küld elég segítséget a határhoz. A fellépésben a BBC szerint legalább 12-en, az al-Dzsazíra szerint kilencen haltak meg. A rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be, hogy feloszlassa a demonstrálókat, akik autókat gyújtottak fel és autógumikat égettek kedd este.

Az Obama-adminisztráció korábban kijelentette, aggasztja, hogy Törökország kifogásokat keres, hogy ne kelljen nagyobb katonai erővel bevonulnia.

„ A szíriai humanitárius válság bekövetkezte után okokat találnak arra, hogy hogyan ne cselekedjenek egy újabb katasztrófa esetén. A NATO-szövetségesek nem így viselkednek, mikor a pokol egy kőhajításnyira van kibontakozóban a határaiktól " – mondták amerikai hivatali személyek.

Legkevesebb 400 ember vesztette életét három hét alatt a Kobanéért vívott harcokban – állítják megfigyelők. Összesen mintegy 160 ezerre becsülik a Törökországba menekült szíriaiak számát.

Kanada is csatlakozik az Iszlám Állam elleni amerikai koalícióhoz. A kanadai parlament döntése értelmében az ország légi támogatást nyújt Irak területén, szárazföldi csapatokat azonban ez az ország sem ad. Az észak-amerikai ország hat CF-18-as harci repülőt, ehhez tartozó felügyeletet és hatszáz fős személyzetet küld. A döntést 157-134 arányban szavazták meg - írja a BBC.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.