Az adófizetők miatt mégse bővítik az atomerőművet
Bohuslav Sobotka a prágai közrádióban (CRo) azzal indokolta ezt a döntést, hogy az atomerőmű bővítése nagy megterhelést jelentene a költségvetésnek és az adófizetőknek is. Sobotka szerint fontos szempont volt, hogy ma teljesen más az energetikai helyzet Európában, mint 2008-ban volt, amikor elhatározták Temelín bővítését. Az elektromos energia nagykereskedelmi ára mintegy 50 százalékkal csökkent, és azt is figyelembe kell venni, hogy Csehország az EU tagja és Németország szomszédja. „Közösen kell döntenünk a további beruházásokkal kapcsolatos stratégiáról" – hangsúlyozta a kormányfő.
Az ismert szakértő és kommentátor, Michal Snobr szerint a legújabb, kedvező folyamatoknak köszönhetően Csehországnak a korábbi feltételezésekkel ellentétben nem 2025-ben, hanem csupán 2035-ben lesz szüksége új villanyáram-forrásokra, vagyis maradt legalább hat-nyolc éve arra, hogy a legkorszerűbb és a leggazdaságosabb megoldás mellett döntsön, figyelembe véve a villanyáram árának alakulását is. Ami annyit jelent, hogy addig az atomerőmű bővítéséről sem mondhatunk le – magyarázta Snobr.
Az évszázad üzletének kikiáltott, négy évvel ezelőtt meghirdetett nemzetközi pályázatra a francia Areva, az amerikai-japán Westinghouse és az orosz-cseh MIR 1200 konzorcium jelentkezett. Tavaly a franciákat kizárták a versengésből, mert nem teljesítettek több feltételt. Fellebbezésüket a cseh Gazdasági Versenyhivatal júliusban elutasította. Különböző adminisztratív és egyéb váratlan gondok miatt az eredményhirdetést a jövő év első felére tervezték, a két új reaktor üzembe állítását pedig legkésőbb 2025-re.