Ausztria is ráharapna a népszavazásra

Éles bírálattal reagáltak a politikai pártok az osztrák kancellár kijelentésére, miszerint a Lisszaboni Szerződés módosítása esetén népszavazást kellene tartani Ausztriában.Werner Faymann a török EU-tagságról is referendumot írna ki.

Werner Faymann a Heute című bulvárlapnak adott szerdai interjúban azt mondta: ha Csehország nem ratifikálja a szerződést,  és ezért jelentős módosításokat kell végrehajtani rajta vagy új  szerződésre lesz szükség, akkor Ausztriában népszavazást kell tartani az új dokumentumról. A koalíciós partner Osztrák Néppárt (ÖVP) és a többi parlamenti  párt más-más okból ugyan, de egyaránt bírálta a Heute-interjúban mondottakat.

Elterjedt vélekedés szerint Faymann és az akkori kancellár, Alfred Gusenbauer hasonló álláspontjának hangoztatása közrejátszott az előző nagykoalíció felbomlásában, így a sajtó most azt  találgatja, milyen hatással lehet ez az újabb állásfoglalás a  jelenlegi néppárti-szociáldemokrata kormányra.

Az ÖVP vezetője, Josef Pröll alkancellár-pénzügyminiszter a  koalíciós megállapodásra hivatkozva határozottan elutasította a Heutében hangoztatott felvetést. A kisebb pártok közül a Zöldek  felelőtlenséggel és politikai hozzá nem értéssel vádolták a  kancellárt. A Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) szerint Faymann a  különböző választásokon sorra gyengén szereplő SPÖ belső  problémáiról akarja elterelni a figyelmet és újabb koalíciós vitát  provokálni. A jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), habár következetesen az uniós szerződés népszavazásra bocsátását  követeli, következetlenséget vetett a kormányfő szemére, felidézve,  hogy a parlamentben az SPÖ a referendum ellen volt.

Faymann a Heutéban gyakorlatilag megismételte, amit 2008  júniusában a legnagyobb példányszámú osztrák újságban, a Kronen Zeitung című bulvárlapban közreadott nyílt levélben írtak  Gusenbauerrel együtt. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) addig  hangoztatott irányvonalától eltérő, hatalmas meglepetést okozó  tavalyi nyílt levélben amellett érveltek, hogy minden új uniós  alapszerződést bocsássanak népszavazásra Ausztriában.

A Der Standard című napilap csütörtöki számának nyilatkozva a  miniszterelnök arra is kitért, hogy szerinte Törökország uniós csatlakozásáról is népszavazást kellene tartani. „Ha Törökország az  EU tagjává válik, annak legnépesebb állama lesz. Ez jelentősen  megváltoztatná az uniót, politikai, szociális és kulturális  értelemben. Az osztrákoknak meg kell mondaniuk, hogy akarják-e ezt  vagy sem” – mondta.

Hozzátette, hogy nem ellenzi a Lisszaboni Szerződést, „sőt, éppen ellenkezőleg”, ugyanakkor alapvetően egyetért egy olyan  népszavazással, amilyet Írországban tartottak. Mint mondta, a  referendum témájában az SPÖ-n belül is heves viták zajlottak, s  sajnálatosnak tartja, hogy végül a népszavazás ellenzői kerekedtek felül. Egyes vélemények, így a liberális irányultságú Der Standard  főszerkesztője által jegyzett cikk szerint viszont a kancellár maga  sem lát esélyt egy népszavazásra, csupán a Kronen Zeitung befolyásos  kiadójának – a felesége révén a Heutéban is érdekeltséggel bíró – Hans Dichandnak a támogatását szeretné visszanyerni.

A szociáldemokrata politikus sajnálja, hogy pártjában a népszavazás ellenzői kerekedtek felül
Austrian Chancellor and head of the Austrian Socialsts party (SPOe) Werner Faymann leaves a press conference in Vienna June 9, 2009. REUTERS/Dominic Ebenbichler (AUSTRIA POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.