Auschwitzban hajtott fejet a Nationalelf
Az auschwitzi haláltáborban emlékezett meg a náci bűnökről pénteken a német futballszövetség küldöttsége. A delegáció, köztük a csapatkapitány Philipp Lahm, a lengyel származású Lukas Podolski és Miroslav Klose, valamint a szövetségi kapitány Joachim Löw koszorút helyeztek el annál a falnál, ahol a nácik ezreket lőttek agyon. A német futballisták látogatására újságírókat nem hívtak, mert a csapat menedzsere, Oliver Bierhoff szerint az utazás nem "PR-akció része". Az áldozatokra csendben és a nyilvánosság kizárásával szerettek volna emlékezni. – Az auschwitzi látogatással azt akarjuk jelezni, hogy a német történelem sötét fejezete soha nem fog a feledésbe merülni, és soha nem ismétlődhet meg – mondta Bierhoff.
A német szövetség elnöke, Wolfgang Niersbach Richard von Weizsäcker egykori német államfő szavait idézte: "Aki becsukja a szemét a múlt előtt, az vak a jelenre is". Auschwitzban és az onnan néhány kilométerre fekvő Birkenauban egymillió zsidót gyilkoltak meg. A haláltábort 1945 januárjában szovjet csapatok szabadították fel.
A német zsidók országos tanácsának elnöke, Dieter Graumann szorgalmazta korábban, hogy a német válogatott keressen fel egy olyan tábort, amely a náci Németország bűneire emlékeztet. – Özil, Klose, Gomez, Schweinsteiger vagy Khedira ma valóságos bálványok, a fiatal generáció példaképei. Ha ők felkeresik az auschwitzi tábort, az többet jelent, mint ezer megemlékező beszéd – mondta.
Obama bocsánatot kért
Sajnálom, hogy beszédemben a „lengyel haláltábor” kifejezést használtam, s nem náci megsemmisítőtáborról beszéltem a Németország által megszállt Lengyelország területén. Ezt írta Barack Obama Bronislaw Komorowski lengyel elnöknek címzett levelében. Lapunk korábban beszámolt arról: Lengyelországban nagy felzúdulást keltett az amerikai elnök elszólása. Obama éppen a legnagyobb amerikai polgári kitüntetést, a Szabadság Érdemérmet adományozta egy ünnepségen a 12 éve halott Jan Karskinak, aki a lengyel ellenállás küldöttjeként tájékoztatta a szövetségeseket a náci népirtásról. Az elnök levelében elismeri, hogy Lengyelország megalapozottan kampányol évek óta, hogy szűnjön meg a félrevezető kifejezés használata a világban. ”Sajnálom hibámat, s egyetértek azzal, hogy ez a pillanat alkalom rá, hogy a jelenlegi és az eljövendő nemzedékek megismerjék az igazságot.” Az ügy ezzel rendeződött – nyilatkozták Varsóban.