Augusztusban vége Romániának?
A válságtervről szóló bejelentésében a román elnök emlékeztetett arra, hogy romlanak a gazdasági mutatók, a lej árfolyama pedig zuhan. Négymillió román fizeti úgy a hiteleit, hogy a rossz lej-euró árfolyam miatt jelentősen megugrottak a kiadásai – idézte Basescut a Manna.ro romániai magyar hírportál. Az elnök szerint Románia „versenyt fut az idővel, ezért az alkotmánybíróságnak mielőbb döntenie kell arról, érvényben hagyja-e az ő menesztéséről egy hete vasárnap tartott népszavazást.
Az utóbbi megjegyzésével Basescu feketén-fehéren el is árulta, hogy a válságterv nem sokkal több hatalmi fricskánál, amellyel a szociáldemokrata miniszterelnök, Victor Ponta kormányát célozta meg. A Ponta-kormány javaslatára a román törvényhozás két házának együttes ülése július elején felfüggesztette Basescut a tisztségéből, ám az ezt megerősíteni hivatott népszavazáson nem lett meg a szükséges többség. Arra hivatkozva, hogy a tavalyi népszámlálási adatok alapján megvolt a Basescu menesztéséhez szükséges 50 százalék plusz egy szavazatos többség, a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) óvást jelentett be az népszavazás ellen.
A tavaly végzett népszámlálás egyelőre nem hivatalos adatai szerint a választásra jogosultak száma 16 527 971 fő, vagyis csaknem kétmillióval kevesebb annál, mint amit a Központi Választási Iroda (BEC) használt a Basescu sorsáról döntő referendum részvételi arányának megállapításakor. A BEC 18 288 757 választóval számolva közölte a 46 százalékos részvételt. A vasárnapi referendumon 8 455 336 fő adta le voksát, ami a valós statisztika alapján 51,16 százalékot jelent – mondják Pontáék.
A Basescu és a kormány között dúló hatalmi harcnak hétfőn Ioan Rus belügyminiszter lett az áldozata. A miniszter a tárcájára két oldalról nehezedő nyomással indokolta a távozását.