Átszivattyúztak 200 tonna erősen radioaktív vizet Fukusimában

Mintegy 200 tonna erősen radioaktív vizet szivattyúztak át a fukusimai atomerőmű földalatti építményeiből egy tartályba a katasztrofális földrengés erős utórezgései dacára - közölte a létesítmény tulajdonosa.

Ennek a víznek az eltávolítása az egyik előfeltétele annak, hogy helyreállíthassák a megsérült reaktorok hűtőrendszerét. Csütörtökig összesen 700 tonna ilyen vizet akarnak eltávolítani az erőmű alatt húzódó alagutakból, csatornákból és géptermekből, de ez csak a kezdet, mert a becslések szerint 60 ezer tonnányi víz öntötte el ezeket a részeket.

"Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megtaláljuk a módját annak, miként szabadulhatunk meg ettől a nagy mennyiségű, sugárszennyezett víztől, s csökkenthetjük a sugárzás mértékét" - jelentette ki a sajtónak Simizu Maszataka, az erőmű-tulajdonos Tepco energetikai cég elnök-vezérigazgatója.

Közben azonban továbbra is ellentmondásos értékelések kerültek nyilvánosságra az atomerőmű-baleset következményeinek tényleges súlyosságáról.

Kan Naoto miniszterelnök egyik tanácsadója szerdán újságírók előtt aggodalmát fejezte ki, hogy a megsérült Fukusima-1-es atomerőmű térsége akár 10-20 éven át is lakhatatlan lesz. Macumoto Kenicsi tanácsadó eleinte arról beszélt, hogy erről személyesen egyeztetett a kormányfővel, később azonban cáfolta, hogy a miniszterelnök kijelentéseit tolmácsolta volna.

A tudományos és technológiai ügyekért is felelős minisztérium nap közben arról számolt be, hogy a fővárosban, Tokióban szerdára a katasztrófa előtti állapotok felső határértékére, óránként 0,079 mikrosievertre süllyedt vissza a légköri sugárzás mértéke.

Ennél rosszabb a helyzet Ibaraki prefektúra fővárosában, Mitóban, ahol egyelőre 0,159-ről még csak 0,142 mikrosievert/órára esett vissza a sugárzás mértéke, a nukleáris baleset előtti 0,036-0,056 mikrosievert/óra értékről. Szendaiban, Mijagi prefektúra fővárosában, ahol 0,0176 és 0,0513 mikrosievert/óra között ingadozott a normális háttérsugárzás szintje, a legutóbbi mérés még mindig óránként 0,080 mikrosievertet mutatott.

Fukusima városában pedig a sugárzás szintje jelenleg 2,1 mikrosievert/óra, míg a baleset előtt nem haladta meg a 0,046 mikrosievert/órát.

Az illetékes tárcánál ugyanakkor ennek több mint a duplájában, 5 mikrosievert/óra szintű sugárzásban van meghatározva az az érték, amelynek elérése esetén el kell kezdeni a szükségállapoti tervek végrehajtását, és hivatalosan értesíteniük kell a kormányt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.