Atomerőműve lesz Erdélynek
A legnagyobb példányszámú román napilap, az Adevarul arról a küszöbönálló kormánydöntésről ír, mely kijelöli a második romániai atomerőmű helyét. Az erőmű mindenképpen Erdélyben valósul majd meg, fontos szempont, hogy a földrengések által veszélyeztetett területektől biztos távolságba legyen, másrészt, hogy megfelelő folyóvíz legyen a közelben.
Az első román atomerőmű a hetvenes években készült el a Dobrudzsában lévő Cernavoda mellett, a Duna partján. Ez az ország elektronikus energia-szükségletének 18 százalékát tudja kielégíteni és két, egyenként 700 megawattos reaktorral működik. Az új erőmű az országos energiaszükséglet 35 százalékát fogja fedezni, összteljesítménye 2000-2400 megawatt összteljesítménnyel, melyet két 1200 vagy négy 600 MW teljesítményű reaktor fogja szolgáltatni.
Minthogy az erőműnek mindenképpen folyó mellett kell állnia, ezért Brassó környéke jöhet szóba az Olt, vagy a szilágysági Zsibó a Szamos miatt, de az sincs kizárva, hogy egy Maros-menti településen épül föl.
Tudor Serban gazdasági miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy jó okuk van a titkolózásra. A kérdésnek bizonyos fokig van némi politikai színezete, mert tartanak attól, hogy a Greenpeace akciót szervez az építkezések megkezdése ellen. Ugyanakkor számolniuk kell azzal is, hogy a térséget azonnal el fogják lepni a telekspekulánsok.
A teljes konstrukció a miniszter szerint 7-8 milliárd euróba kerül majd, és az erőmű nagy valószínűséggel 2020-ban fogja megkezdeni a termelést. A beépítendő reaktorok harmadik generációsak – vagyis a lehető legmodernebbek – lesznek. Egyelőre azonban még nem dőlt el, hogy a német-francia, az amerikai vagy a kanadai konstrukciót választják-e. A cernavoda-i erőművet egy kanadai cég építette.
Forrás: globusz.net