Atomcsapásról beszélt Fidel Castro
Fidel Castro az utóbbi két hónapban, egészségi állapota jobbulásának egyértelmű jeleként, több ízben is megjelent a nyilvánosság előtt, így elment a nemzetgyűlés ülésére is. Szinte valamennyi alkalommal egy Irán elleni amerikai-izraeli támadás világméretű következményeire, az atomfegyver bevetésének veszélyére hívta fel a figyelmet. Ezúttal is ez volt beszédének alapvonala, hangoztatva, hogy miután a világ hallgat egy ilyen összecsapás valódi kockázatáról, rá, illetve Kubára hárul a figyelemfelhívás feladata. A kubai média egyébként már csütörtökön előzetesen bejelentette, hogy Fidel Castro beszédet fog tartani a tanév kezdete alkalmával a Havannai Egyetemnél. Egykor maga is itt tanult, diákvezetőként pedig ennél a lépcsőnél mondott beszédeket.
A pódiumhoz lassú lépésekkel ment, egy diák karjára támaszkodva a 84 éves Fidel, aki betegségekor négy éve először ideiglenesen, majd 2008. februárjától hivatalosan is átadta az állam-és kormányfői feladatokat öccsének, Raúlnak. Az egyetemisták azt skandálták: "Fidel, barátunk, a nép veled van" - jelentette a helyszínről a BBC tudósítója.
A hivatalos Granma napilap első híradásában azt írta, hogy a kubai forradalom vezetője, Fidel Castro az egyetem hallgatói előtt beszédében felvázolta azokat a veszélyeket, így egy nukleáris háború lehetőségét, amelyekkel az emberi faj találja magát szembe. Felidézte, hogy az Egyesült Államok volt az első hatalom, amely atomfegyvert vetett be egy másik nemzet, Japán ellen a második világháború végén. Mint említette, ma a világ nukleáris fegyverkészlete 440 ezerszer nagyobb, mint a Hirosímára és Nagaszakira ledobott két bomba hatóereje volt. A mi feladatunk, hogy ébren tartsuk a harcot a nukleáris háború veszélyével szemben – mondta.
Mint korábbi hasonló beszédeiben is fejtegette, az Irán ellenes új ENSZ-szankciók módot fognak adni az Egyesült Államoknak és Izraelnek, hogy feltartóztassanak iráni hajókat, s az ebből fakadó konfrontáció vezethet el az atomcsapáshoz. Kitért arra is, hogy egy Irán körüli háború érintené a világ kőolajszállításainak 50 százalékát. Szerinte egy ilyen háború összefüggne a kőolajárral, illetve a világgazdasági válsággal is. Kifogásolta, hogy Mind Washington, mint az EU megpróbéál nyomást gyakorolni Kínára az Irán elleni szankciók ügyében, megakadályozandó, hogy kínai vállalatok lépjenek be az iráni olaj-és földgázkincs kiaknázásába.
Beszéde végén kijelentette: „Miként megannyi megelőző csatában, ezúttal is győzhetünk”. A békét csak békével lehet megvédeni – mondta.