Átmeneti kormány alakult Líbiában
Az átmeneti kormány megalakulását Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil volt líbiai igazságügyi miniszter jelentette be a Kurina című, Bengáziban kiadott újság internetes felületén szombaton késő este megjelent nyilatkozatában.
A volt tárcavezető közölte, hogy az átmeneti kormány "a keleti térség átmeneti vezetőinek" találkozója alkalmával alakult meg Bengáziban, s összetételét vasárnap hozzák nyilvánosságra a Kadhafi elleni lázadás kiindulópontjául szolgáló kikötővárosban.
Dzsalil szerint az átmeneti kabinet tagjai között vannak a "felszabadított" nyugati városok, így Miszráta és az-Závija képviselői, de több tárca élére nem jelölnek ki senkit, amíg Tripoli és a többi, nyugati, illetve déli város fel nem szabadul.
Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil hangsúlyozta, hogy Líbiának egységes országnak kell maradnia. "Líbia szabad, s fővárosa Tripoli" - szögezte a politikus, aki igazságügyi miniszter volt Kadhafi kormányában, de hétfőn lemondott, tiltakozva a hatóságok által alkalmazott túlzott erőszak ellen.
Dzsalil hangsúlyozta, hogy a Bengáziban megalakult kabinet nem teszi felelőssé Kadhafi törzsét az emberi veszteségekért, és az országban történt bűncselekményeket kizárólag Moammer el-Kadhafi terhére rója. A líbiai elnök uralkodása idején erősen támaszkodott a hozzá közeli, de piciny törzsre, a Kadadfára. A törzsbeliekből kerültek ki a hadsereg elitalakulatainak a katonái, és e törzs tagjai szavatolták az elnök és a kormány biztonságát.
Az átmeneti kormányt azonnal támogatásáról biztosította Ali Audzsali, Líbia washingtoni nagykövete, aki már korábban lemondott arról, hogy a Kadhafi-rendszert képviselje az Egyesült Államokban. Mint mondta: támogatja a Dzsalil által alakított ideiglenes kabinetet, amely szerinte egész Líbia kormánya. Hozzátette, hogy Dzsalil "nagyon tisztességes" ember, s reményét fejezte ki, hogy az ideiglenes kormány elnyeri a nép és a nemzetközi közösség támogatását.
Kisvártatva Ibrahim Dabbasi, Líbia ENSZ-nagykövete közölte, hogy "elvben támogatja" az ideiglenes kabinetet, de az ENSZ-küldöttség több információt próbál beszerezni a Dzsalil-kabinetről. Dabbasi a líbiai diplomáciai karban elsők között ítélte el a Kadhafi-rezsim jogsértéseit, és a tüntetők oldalára állt.
Egy várossal közelebb
A Moammer Kadhafi hatalmával szembeszálló fegyveresek ellenőrzik újra a főváros Tripolitól mintegy 50 kilométerre nyugatra fekvő az-Závija városát - jelentette a helyszínről vasárnap a brit hírügynökség egyik tudósítója. A Kadhafi-ellenes felkelés vörös-zöld-fekete lobogója leng a város központjában álló egyik épületen, s a téren több száz fős tömeg ünnepel, azt skandálva, hogy "Ez a mi forradalmunk!" - mondta a riporter.
A líbiai vezetőhöz hű erők egyik Tripoliból kivezényelt alakulata csütörtökön még ellentámadást hajtott végre a város egyik mecsetjében tábort verő felkelők ellen, s a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.
Kiürültek a nagykövetségek
A líbiai közbiztonsági helyzet romlására hivatkozva a francia külügyminisztérium szombat este felfüggesztette nagykövetsége tevékenységét Tripoliban, miután egy katonai repülőgépen kimenekítette az országban tartózkodó valamennyi francia diplomatát és a hazatérni kívánó minden francia állampolgárt - közölte Párizsban a külügyi szóvivő. Bernand Valero vasárnap kiadott közleménye szerint az orosz kormánnyal történt megállapodás értelmében Párizs a francia érdekek védelmét a líbiai orosz nagykövetségre bízta.
"Néhány állampolgárunk Líbiában kívánt maradni. Ha a későbbiekben úgy döntenek, hogy elhagyják az országot, hazaszállításukat megszervezzük" - hívta fel a figyelmet a szóvivő. Arra viszont nem tért ki közleményében, hogy hány francia állampolgár maradt Líbiában. "A közbiztonsági feltételek egyre problematikusabbá váltak. Az általános hangulat nem a szűnni nem akaró lövöldözések miatt lett nyugtalanító, hanem az elsősorban reggelente uralkodó nyugalom miatt. Az volt az érzésünk, hogy mindennap vasárnap van" - mondta a párizsi Roissy repülőtéren hazatérését követően François Gouyette, Franciaország líbiai nagykövete.
A hazatért diplomaták elmondása szerint Tripoliban nagyon feszült a hangulat: üresek az utcák, a boltok zárva tartanak, az emberek napközben nem mernek előjönni, csak esténként merészkednek ki az utcára, és ilyenkor lehet lövéseket hallani. Utcai harcokat saját szemükkel azonban a diplomaták nem láttak.
Más francia beszámolók arról szólnak, hogy a rezsimhez hű "fegyveres bandák" utalják az utcákat Tripoliban. Rendszám nélküli terepjárókon járják a várost és egyfajta polgárőrségként tartanak rendet.
Franciaországhoz hasonlóan Nagy-Britannia és Kanada is felfüggesztette szombaton diplomáciai tevékenységét Tripoliban, és a nagykövetségeken dolgozó állampolgárait hazaszállította Líbiából.
Obama távozásra szólít
Barack Obama amerikai elnök kijelentette szombaton, hogy Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőnek "most" kell távoznia a hatalomból, mert elvesztette legitimitását. A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai elnök Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetéskor mondta ezt. "Ha egy ország vezetője csak a népével szembeni tömeges erőszak alkalmazásával tud hatalmon maradni, akkor elvesztette legitimitását, és azt kell tennie, ami jó országának, vagyis most kell távoznia" - mondta Obama.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy Kadhafi "elvesztette az emberek bizalmát, és mennie kell, további vérontás és erőszak nélkül". A külügyminiszter elrendelte, hogy vonják meg az amerikai vízumot a Kadhafi-rezsim vezetőitől és családtagjaitól, illetve azoktól, akik felelősök az emberi jogsértésekért Líbiában.
A Fehér Ház mindeddig nem követelte nyíltan Kadhafi távozását, s azt az álláspontot képviselte, hogy csak Líbia polgárai mondhatják meg, ki vezesse az országukat.
Jön a NATO?
A Sky News hírtelevízió úgy értesült, hogy Tony Blair volt brit miniszterelnök - aki jelenleg az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közös közel-keleti békemegbízottja - pénteken beszélt telefonon Kadhafival, s arra figyelmeztette őt, hogy utolsó esélye van a líbiai helyzet békés rendezésére. Hozzátette, hogy amennyiben Kadhafi nem él ezzel a lehetőséggel, és nem rendezi békés úton nézeteltéréseit ellenlábasaival, akkor a NATO beavatkozhat Líbiában.
Az ENSZ-szankciókat Kadhafiék ellen
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa utazási korlátozásokat vezetett be szombaton Moammer el-Kadhafi és családtagjai, illetve a líbiai vezető közvetlen környezetéhez tartozó személyekkel szemben, elrendelte továbbá bankszámláik befagyasztását.
A 15 tagú Biztonsági Tanács egyhangúlag döntött a szankciók bevezetéséről Kadhafi és gyerekei - négy fia és lánya - ellen, illetve a líbiai vezető más rokonaival és bizalmasaival, összesen 16 emberrel szemben. A testület döntött arról, hogy azonnal az ENSZ Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjeszti a tüntetők elleni véres hatósági fellépés kivizsgálásának, illetve a civilek haláláért felelős személyek felelősségre vonásának az ügyét. A BT fegyverszállítási embargót is elrendelt Líbiával szemben.
Tízezrek menekülnek
Több mint 10 ezer ember, többségében egyiptomi menekült el szombaton Líbiából Tunéziába a két ország közötti legnagyobb, rász-dzsedíri határátkelőnél - közölte a tunéziai vörös félhold szervezetének egyik illetékese, humanitárius válságnak nevezve a menekültáradatot és segítséget kérve.
Egy hét alatt hozzávetőleg 40 ezren lépték át a határt ennél a határállomásnál, közöttük 15 ezer egyiptomi. "Ez már humanitárius válság, a befogadó helyek túlzsúfoltak, az emberek a szabad ég alatt alszanak, kérem az egész világot, siessen segítségünkre, a világnak segítenie kell Egyiptomot polgárai hazaszállításában" - hangoztatta az illetékes.
A menekültáradat egy hete indult meg, majd a hét közben egyre többen vették az irányt Tunézia felé, főleg azt követően, hogy a 42 éve hatalmon lévő Moammer Kadhafi líbiai vezető egyik fia, Szaif al-Iszlam hétfőn "külföldi elemeket" vádolt meg azzal, hogy a lázadásra szítottak, s szerinte egyiptomiak, valamint tunéziaiak állnak az összeesküvés mögött.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának genfi központja (UNHCR) szerint több mint százezren - zömükben egyiptomi és tunéziai vendégmunkások - menekültek el Líbiából a szomszédos országokba. A szervezet vasárnapi közlése szerint az érintett országokban a UNHCR segélyalakulatai az egyiptomi és a tunéziai hatóságokkal, valamint nem kormányszervekkel együttműködve segítenek az erőszakcselekmények elől menekülőkön.