Bombát gyártani lett vegyészmérnök a nigériai merénylő
A brit hatóságok az év elején megtagadták a tartózkodási vízumot attól a nigériai férfitől, aki a minap merényletet kísérelt meg egy amerikai utasszállító repülőgép ellen.
A The Sunday Times brit kormányforrásokat idézve azt írta: Umar Farouk Abdulmutallab - aki korábban egy tekintélyes londoni egyetem tanult - ismét diákvízumért folyamodott, de ezúttal egy olyan oktatási intézményt jelölt meg, amelyet a brit hatóságok nem ismernek el. A vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint Abdulmutallab feltűnt a brit elhárítás, az MI5 radarernyőjén is, de nem tartották olyan veszélyesnek, hogy megfigyelés alá vonják.
A gazdag bankárcsaládból származó nigériai merénylőjelölt előzőleg az egyik legpatinásabb londoni egyetem, a University College London (UCL) hallgatója volt. Az egyetem megerősítette, hogy 2005 szeptembere és 2008 júniusa között volt egy ilyen nevű diákja; az illető vegyipari gépészmérnöki diplomát szerzett.
Terrorista fényűzés
A lap forrásai szerint Abdulmutallab Londonban került kapcsolatba az iszlám radikálisabb irányzatával. Miután diplomát szerzett a UCL-en, Londonból valószínűleg Jemenbe utazott, ahol még inkább radikalizálódott, és állítólag valamilyen kiképzést is kapott, amelynek alapján a hétvégén meghiúsult merényletet megkísérelte - írta a lap.
A The Sunday Telegraph úgy tudja: Abdulmutallab a londoni diplomázással egy időben, tavaly június 16-án kapott amerikai beutazó vízumot, amely 2010 júniusáig volt érvényes. Vízumkérelmében amerikai látogatásának okát azzal indokolta, hogy vallási ceremónián kíván részt venni. A Scotland Yard szakértői a hétvégén átkutatták azt a lakást, amelyben a rendőrségi adatok szerint Abdulmutallab londoni egyetemi tanulmányai idején lakott. Az alagsori lakás az egyetemtől nem messze, London középnyugati részén, a Regent's Park közelében van. A városrész a világ egyik legdrágább lakónegyede; abban a házban, amelyben Abdulmutallab is lakott, 1,5-2,5 millió font (450-750 millió forint) közötti árakon kínálnak lakásokat.
Szigorították a reptéri ellenőrzést
A legnagyobb brit repülőterek a hétvégétől megszigorították az Egyesült Államokba induló utasok biztonsági ellenőrzését. Az első számú brit repülőtér-üzemeltető cég, a BAA légikikötőinek honlapjain azonos tartalmú felhívás olvasható, amely figyelmezteti az Amerikába tartókat, hogy fokozott ellenőrzésre számítsanak, és számoljanak azzal is, hogy ez időt vesz igénybe. A repülőterek kérik, hogy az utasoknak minél kevesebb kézipoggyászuk legyen.
A British Airways légitársaság, amely naponta több tucatnyi amerikai járatot üzemeltet, külön is felhívta a londoni Heathrow, Gatwick és City repülőterekről az Egyesült Államokba induló utasainak figyelmét arra, hogy az amerikai hatóságokkal egyeztetett döntés alapján csak egyetlen kézicsomagot vihetnek fel a fedélzetre. A BA közölte azt is, hogy az amerikai járatok utasterébe felvitt, becsomagolt tárgyakat - például ajándékokat - a biztonsági ellenőrzés során ezentúl minden esetben ki kell csomagolni. A cég ezért azt javasolja, hogy az ilyen tárgyakat az utasok adják fel a gépek csomagterébe. Mindez csak az amerikai járatok utasait érinti.
A brit sajtónak több utas arról számolt be, hogy egyes légitársaságok Amerikába tartó járatain nem működik a fedélzeti szórakoztatórendszer. Ennek része ugyanis az a térképes grafika, amely folyamatosan mutatja, hogy a repülőgép éppen hol jár, és a hatóságok valószínűleg attól tartanak, hogy ez is segítheti az esetleges merénylőket.
Új szélsőségesek új módszerekkel
A nigériai gyanúsított pénteken megpróbálta felrobbantani a Delta-Northwest egyik Airbus A330-as utasszállító repülőgépét, amely Amszterdamban szállt fel, és Detroitba tartott. Abdulmutallab - aki a merényletkísérlet során súlyos égési sérüléseket szenvedett - az utasok, valamint a személyzet tagjai legyűrték, miután észrevették, hogy valamit meggyújtott. A 253-as járat utasai pénteken elmondták: nagy zajt és erős fényt láttak, mielőtt a lángok felcsaptak az utastérben.
Abdulmutallab nem sokkal a landolás előtt kiment a mosdóba, majd miután visszatért a helyére gyomorfájásra hivatkozva egy takaróba burkolta magát. Az utasok ezt követően hallottak egy szokatlan zajt, és látták, amint füst száll fel a nigériai üléséről. Legelőször egy holland férfi vetette magát a merénylőre, majd többen is segítségére siettek a személyzet tagjai és az utasok közül.
A vizsgálat megállapítása szerint a nigériai pentaeritrit-tetranitrátot (PETN), akart a robbantáshoz használni. Ez a salétromsavészter, amelyet széles körben használnak az iparban és a hadászatban, nagy robbanóerejű. Tiszta állapotban fehér, kristályos, viszonylag könnyen tárolható, ugyanakkor ez az egyik legbrizánsabb (zúzó hatású) használatban lévő robbanóanyag. Többnyire detonátorokban (szekunder töltet), plasztifikált robbanószerekben (például Semtex), kis kaliberű lőszerekben és robbantó zsinórokban alkalmazzák.
A BBC vasárnapi értesülése szerint Abdulmutallab ugyanazt a robbanószert alkalmazta, amellyel az azóta életfogytiglani börtönre ítélt brit merénylőjelölt, Richard Reid 2001 decemberében megpróbált felrobbantani egy Párizsból Amerikába tartó repülőgépet. Reid a cipőjébe rejtette a robbanóanyagot; azóta a repülőtéri biztonsági ellenőrzés része az utasok cipőjének külön átvizsgálása.
Egy nevének elhallgatását kérő amerikai biztonsági illetékes a CBS televíziónak azt mondta, hogy a gyanúsított fecskendővel folyékony vegyi anyagot fecskendezett be a combja felső részéhez rögzített tartóban lévő porba. Hasonló technikát még korábban nem láttak. Egy terrorelhárító egységnél dolgozó francia robbantási szakértő ugyanakkor meglepetését fejezte ki: "Hiányzik az elengedhetetlen detonátor, amely minden pirotechnikai eljárásnál szükséges a robbanás előidézéséhez". Ha lett volna detonátor, bármilyen kicsi, a gyanúsított súlyosan megégett volna – mondta, hozzátéve, hogy komplett pirotechnikai felszereléssel igen nehéz átjutni a biztonsági ellenőrzésen.
Az NCTb holland terrorellenes ügynökség közölte, hogy a férfi a KLM légitársaság járatával érkezett Nigéria fővárosából, Lagosból Amszterdamba, ahol átszállt az amerikai Delta-Northwest légitársaság Detroitba tartó járatára. Átjutott a biztonsági vizsgálaton Schipholon, holott a biztonsági ellenőrzést a megfelelő módon végezték el – közölte az NCTb szóvivője. Az NCTb szerint nem zárható ki, hogy potenciálisan veszélyes anyagok a fedélzetre jussanak, főleg olyan tárgyak, amelyeket a jelenlegi biztonsági technológiával, például fémdetektorokkal nem lehet kimutatni.
Douglas R. Laird, a Northwest Airlines volt biztonsági igazgatója szerint amíg az utasok ellenőrzésében a röntgent nem váltja fel a CT, addig a veszélyt nem lehet elhárítani. A CT alkalmazása vitatott, mivel a készülék sugarai gyakorlatilag teljesen levetkőztetve mutatja az ellenőrzött személyt a képernyőn, három dimenzióban. Míg a röntgenberendezés ára 50 ezer dollár alatt van, a CT-é több mint egymillió dollár – tette hozzá Laird.
Atyai figyelmeztetés
Egy nevének elhallgatását kérő tisztviselő szerint Abdulmutallab – egy ismert nigériai exbankár fia – már két éve szerepel a terroristákkal vagy terrorszervezetekkel való kapcsolattartással gyanúsított személyek listáján. Az amerikai terrorelhárító központ által nyilvántartott listán mintegy 550 ezer név szerepel, de nem mindegyiknek tilos repülőgépre szállni. Abdulmutallab ez utóbbiak között volt nyilvántartva.
Peter King republikánus képviselő, a képviselőház belbiztonsági bizottságának tagja elmondta, hogy a Nigériából Amszterdamba, illetve Amszterdamból Chicagóba tartó járatokon nem voltak fegyveres biztonsági őrök. Abdulmutallabot egyik repülőterén sem vetették alá teljes testre kiterjedő átvilágításnak. Bennie Thompson demokrata párti képviselő, a belbiztonsági bizottság elnöke szerint a gyanúsítottak Amszterdamban újabb átvilágításnak kellett volna alávetni. Thompson és mások szerint az amszterdami repülőtér biztonságosnak számít.
Alhaji Umar Mutallabah dúsgazdag bankár, a First Bank PLC nigériai bank volt elnöke már korábban kapcsolatba lépett az amerikai külképviselettel is, arról számolva be, hogy félelmei szerint fia életében rossz fordulat állt be. Három évet Londonban töltött egyetemistaként, majd Dubajban folytatta tanulmányait. Ezt követően utazott Jemenbe, ahonnan azt üzente hozzátartozóinak, hogy ne is próbálják meg felkutatni őt. Az apában ennek nyomán alakult az az aggodalom, hogy gyermeke iszlamista körök befolyása alá került, és a dzsihád, az iszlám szent háború részese lett.
Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter a CNN-nek elmondta: jóllehet szélesebb körű összeesküvésre nincs bizonyíték, az amerikai hatóságok nyilvánvalóan továbbra is vizsgálják, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózatnak volt-e köze az incidenshez.